Komisja Europejska dodała 20 rosyjskich linii lotniczych do unijnej "czarnej listy" bezpieczeństwa lotniczego

Komisja Europejska dodała 20 rosyjskich linii lotniczych do unijnej "czarnej listy" bezpieczeństwa lotniczego. Powodem jest "naruszenie międzynarodowych norm bezpieczeństwa lotniczego".

Komisja zaktualizowała w poniedziałek listę linii lotniczych, które podlegają zakazowi wykonywania przewozów lub ograniczeniom operacyjnym w Unii Europejskiej, ponieważ nie spełniają międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Po aktualizacji 21 linii lotniczych certyfikowanych w Rosji znajduje się teraz na "czarnej liście". 

Naruszenie międzynarodowych norm bezpieczeństwa lotniczego

"Odzwierciedla to poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z przymusową ponowną rejestracją przez Rosję statków powietrznych, będących własnością zagranicy, świadomie zezwalając na ich eksploatację bez ważnych certyfikatów zdatności do lotu. Jest to naruszenie międzynarodowych norm bezpieczeństwa lotniczego" - podała KE. 

Reklama

Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę

"Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego zezwoliła rosyjskim liniom lotniczym na eksploatację setek zagranicznych statków powietrznych bez ważnego świadectwa zdatności do lotu. Zainteresowane rosyjskie linie lotnicze świadomie to zrobiły z naruszeniem odpowiednich międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Jest to nie tylko wyraźne naruszenie Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (konwencja chicagowska), ale również stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Żyjemy w kontekście niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji militarnej Rosji na Ukrainę. Chciałbym jednak, aby było jasne, że ta decyzja nie jest kolejną sankcją wobec Rosji; została podjęta wyłącznie ze względów technicznych i bezpieczeństwa. Nie mieszamy bezpieczeństwa z polityką" - powiedziała komisarz ds. transportu Adina Valean. 

Po aktualizacji łącznie 117 linii lotniczych ma zakaz lotów UE. 

Aktualizacja unijnego wykazu bezpieczeństwa lotniczego opiera się na jednomyślnej opinii ekspertów ds. bezpieczeństwa lotniczego z państw członkowskich, którzy spotkali się w dniu 5 kwietnia 2022 r. pod auspicjami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego UE za pośrednictwem wideokonferencji. 

Komitetowi przewodniczy Komisja przy wsparciu Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej. Aktualizacja ma poparcie komisji transportu Parlamentu Europejskiego. Decyzje w ramach unijnej listy bezpieczeństwa lotniczego opierają się na międzynarodowych normach bezpieczeństwa, w szczególności normach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję. Ich celem są 33 firmy rosyjskiego sektora zbrojeniowego - poinformowała w poniedziałek w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly. 

"Podmioty te udzieliły pośredniej lub bezpośredniej pomocy rosyjskiemu wojsku i w związku z tym są współodpowiedzialne za ból i cierpienie, spowodowane bezsensowną wojną Władimira Putina na Ukrainie. Świat reaguje na straszne wydarzenia w Buczy i na całej Ukrainie; sankcje są przypomnieniem, że Kanada będzie wśród tych, którzy zdecydowanie dopominają się pociągnięcia do odpowiedzialności Władimira Putina i jego pomocników" - podkreślono w komunikacie. 

Zamrożenie aktywów i zakaz współpracy

Sankcje oznaczają m.in. zamrożenie aktywów i zakaz współpracy z takimi podmiotami, jak Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii, stocznia Vympel Shipyard JSC czy działająca w branży konstrukcji maszyn firma Integral SPBB.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Rząd Kanady podkreślił, że dalsze sankcje są cały czas rozważane. Od 24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, Kanada nałożyła sankcje na ponad 700 osób i podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: sankcje wobec Rosji | linie lotnicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »