Komisja Europejska upomina Polskę. Nasz kraj ma dwa miesiące na reakcję

Komisja Europejska umieściła Polskę na liście krajów, które wzywa do zaktualizowania zintegrowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK). KE skierowała tzw. uzasadnione opinie do Belgii, Estonii, Chorwacji, Polski i Słowacji. To krok w procedurze o naruszenie unijnego prawa.

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu tzw. uzasadnionych opinii do Belgii, Estonii, Chorwacji, Polski i Słowacji w związku z nieprzedłożeniem ostatecznych zaktualizowanych zintegrowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK) zgodnie z rozporządzeniem UE ws. zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu - poinformowała KE.

Bruksela upomina Polskę. Nasz kraj ma dwa miesiące

Tzw. uzasadniona opinia to drugi etap w procedurze o naruszenie unijnego prawa - teraz Polska i pozostałe państwa mają dwa miesiące na zaradzenie sytuacji, w przeciwnym razie KE może skierować sprawę do TSUE.

Reklama

"Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu uzasadnionych opinii do Belgii, Estonii, Chorwacji, Polski i Słowacji w związku z nieprzedłożeniem ostatecznych zaktualizowanych zintegrowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK) zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2018/1999 w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu" - napisała KE.

Krajowe plany w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK) to "kluczowe narzędzia"

Dodała, że ostateczne zaktualizowane KPEiK są kluczowymi narzędziami mającymi zapewnić, aby państwa członkowskie określiły konkretny plan działania na rzecz osiągnięcia uzgodnionych celów UE dotyczących między innymi redukcji emisji gazów cieplarnianych, energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej.

"Umożliwiają one również Komisji Europejskiej ocenę, na jakim etapie państwa członkowskie znajdują się jako całość na drodze do realizacji celów w zakresie klimatu i energii na 2030 r. Zgodnie z art. 14 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zarządzania unią energetyczną wszystkie państwa członkowskie miały przedłożyć ostateczne zaktualizowane KPEiK do 30 czerwca 2024 r. Do tej pory Komisja otrzymała 22 ostateczne plany" - napisano.

Nie tylko Polska spóźnia się z KPEiK

KE poinformowała, że w następstwie szeroko zakrojonej wymiany informacji po przedłożeniu projektów planów i przyjęciu w listopadzie 2024 r. zaleceń Komisji skierowanych do państw członkowskich Komisja wystosowała wezwania do usunięcia uchybienia do 13 państw członkowskich w związku z nieprzedłożeniem ostatecznych zaktualizowanych KPEiK.

"Po przeanalizowaniu odpowiedzi i z uwagi na fakt, że te pięć państw członkowskich nie przedłożyło jeszcze ostatecznych zaktualizowanych KPEiK, Komisja podjęła decyzję o skierowaniu uzasadnionych opinii do Belgii, Estonii, Chorwacji, Polski i Słowacji. Wspomnianych pięć państw członkowskich ma teraz dwa miesiące na zaradzenie tej sytuacji i przedłożenie ostatecznych zaktualizowanych KPEiK Komisji. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - podsumowała Komisja.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | zielony ład | polityka klimatyczna UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »