Reklama

Koncesje na węgiel - Sejm uchwalił ustawę

Nowe prawo, w zamyśle autorów, ma chronić polski sektor węglowy przed nieuczciwą zagraniczną konkurencją.

W ustawie zapisano, że koncesje na obrót węglem będzie wydawać Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Uzyskanie koncesji na import ma być warunkowane spełnianiem przez sprzedawcę norm środowiskowych UE. Kontrolowanie i karanie podmiotów koncesjonowanych przypadłoby prezesowi URE.

Za uchwaleniem noweli głosowało 435 posłów, tylko jeden był przeciw i jeden się wstrzymał.

Nowelizacja, którą uchwalili posłowie to realizacja pomysłu rządu na poprawę kryzysowej sytuacji w górnictwie. Przyspieszenie prac nad projektami ustaw, w tym noweli Prawa energetycznego i uchwalonej już noweli o monitorowaniu jakości paliw, zleciła we wrześniu, na początku swojego urzędowania, premier Ewa Kopacz. Wtedy to protestujący śląscy górnicy blokowali tory na polsko-rosyjskim kolejowym przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo, żądając ograniczenia importu węgla z Rosji.

Reklama

Nowela przewiduje też system zabezpieczeń majątkowych, jakie mają składać importerzy węgla, w zamyśle analogiczny do obowiązujących od niedawna kaucji przy imporcie paliw płynnych.

URE na wykonywanie zadań wynikających z ustawy według wyliczeń miał otrzymać 4 mln zł i dodatkowych 40 etatów. Podczas głosowania posłowie dopytywali o dofinansowanie Urzędu. Wiceszef Ministerstwa Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz zapewnił, że URE zostanie dofinansowany.

Sprzedaż węgla po III kw. spadła o 10,4 proc. rdr;

Sprzedaż węgla po III kwartałach spadła o 10,4 proc. rdr do 49,5 mln ton, a strata sektora górniczego ze sprzedaży wyniosła 1,6 mld zł - podano w opracowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu.

W okresie 9 miesięcy sprzedano 40,6 mln ton węgla energetycznego (mniej o 11,6 proc.) i 8,9 mln ton węgla koksowego (mniej o 4,7 proc.).

ARP podaje, że sprzedaż węgla na kraj zmniejszyła się o 7,2 proc. (z 46,8 do 43,5 mln ton), a sprzedaż na wywóz i eksport o 28,3 proc. (z 8,4 do 6,0 mln ton).

- Od lipca następuje stopniowy wzrost sprzedaży, która we wrześniu wyniosła 6,3 mln ton, osiągając najwyższy poziom w tym roku - komentuje ARP.

ARP podaje, że po raz drugi z rzędu obniżeniu uległ stan zwałów, który na koniec września wyniósł 8,4 mln ton. W odniesieniu do stanu na koniec września 2013 r. jest on jednak nadal o ok. 2,0 mln ton wyższy.

Z danych ARP wynika, że po 9 miesiącach 2014 r. sektor uzyskał przychody ze sprzedaży węgla rzędu 13,8 mld zł (o 2,7 mld zł niższe niż w analogicznym okresie 2013r.).

ARP podaje, że przy kosztach sprzedanego węgla na poziomie 15,4 mld zł, skutkowało to stratą ze sprzedaży węgla na poziomie 1,6 mld zł.

- Jednostkowy wynik ze sprzedaży węgla po 9 miesiącach 2014r. wyniósł -32,76 zł/t (wobec straty -0,68 zł/t po 9 miesiącach 2013r.). Zaznaczyć jednak należy, że we wrześniu 2014r. strata na sprzedaży węgla wyniosła tylko -3,46 zł/t (w sierpniu br. była ona na poziomie -54,28 zł/t) - napisano.

Stan zobowiązań ogółem sektora na koniec września 2014r. wyniósł 12,8 mld zł i był wyższy o 2,8 mld zł niż na koniec września 2013r. Zobowiązania krótkoterminowe uległy zmniejszeniu w stosunku do stanu na koniec września 2013r. o 0,3 mld zł i na koniec września 2014r. wyniosły 7,8 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »