Koniec biletów za euro?

Sprzedawcy biletów lotniczych muszą wyszczególniać w cenie biletu wszystkie podatki i opłaty, które stanowią o jego ostatecznej cenie; ma to ukrócić powszechną praktykę reklamowania cen biletów za symboliczną złotówkę czy euro - takie stanowisko zajął Parlament Europejski.

PE przegłosował stanowisko w sprawie rozporządzenia dotyczącego wewnętrznego rynku lotniczego (tzw. trzeci pakiet liberalizacyjny), którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa usług lotniczych i ochrony pasażerów.

Rozporządzenie dotyczy zwłaszcza tych klientów, którzy kupują bilety przez Internet. Przewiduje bowiem, że informacja o wszelkich dodatkowych opłatach będzie musiała być podana w wyraźny i jednoznaczny dla klientów sposób na początku każdego procesu rezerwacji. Wyrażenie na nie zgody przez pasażera będzie dobrowolne. Każda niejawna zgoda na dodatkowe opłaty będzie uważana za nieważną.

Reklama

Eurodeputowani uważają, że jeśli w cenę biletu włączone są pobierane przez państwo bądź przewoźników koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na lotnisku lub na pokładzie samolotu, to powinny one także zostać zaznaczone na bilecie.

Rozporządzenie przewiduje też, że w celu uzyskania koncesji na świadczenie usług transportu lotniczego przedsiębiorstwo będzie musiało wykazać, że ma wystarczającą ochronę ubezpieczeniową (np. umożliwiającą pokrycie kosztów transportu powrotnego pasażerów w przypadku anulowania lotu).

Kapitał netto operatora powinien wynosić co najmniej 100 tys. euro, a jego główne miejsce wykonywania działalności powinno znajdować się na terenie UE.

Sporo kontrowersji wzbudziły zapisy dotyczące praw socjalnych załóg. Francja domagała się, by na pokładzie na przykład brytyjskich tanich linii lotniczych Virgin, które startują z Paryża (albo mają stałe przedstawicielstwo na terenie Francji), obowiązywało francuskie prawo pracy.

Ostatecznie rozporządzenie w wersji przyjętej przez PE przewiduje, że będzie stosowane prawo kraju pochodzenia.

Stanowisko PE musi być jeszcze uzgodnione ze stanowiskiem państw członkowskich, które spodziewane jest w październiku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: opłaty | Parlament Europejski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »