Koniec weta wojewodów
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Zgodnie z ustawą, wojewodowie nie będą mogli wetować decyzji samorządów w sprawie wydawania środków UE.
Za jej przyjęciem bez poprawek głosowało 58 senatorów, 21 było przeciw, wstrzymała się jedna osoba. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
W trakcie środowej debaty Mariusz Witczak (PO) podkreślał, że rozwiązania ustawowe idą w bardzo dobrym kierunku. "Weto wojewody od początku było niebezpieczne, ponieważ ingerowało w suwerenność samorządów" - powiedział Witczak.
Zgodnie z obowiązującą dotychczas ustawą, prawo weta przysługiwało wojewodom w przypadku stwierdzenia "udokumentowanych nieprawidłowości" w czasie postępowania konkursowego. Chodzi o konkursy, jakie samorządy prowadzą w celu wyłonienia w regionach projektów, które miałyby otrzymać unijne dotacje.
Nowelizacja została zgłoszona jako projekt rządowy i projekty poselskie, nad którymi Sejm pracował łącznie. Poselskie projekty złożyli w lutym posłowie PO, SLD i PSL. Posłowie uzasadniali, że wetowanie przez wojewodę decyzji samorządów to furtka do ograniczania działań samorządów i bariera w wykorzystywaniu funduszy unijnych.