Koniec Złotych Wiz w Hiszpanii? Do tej pory wydano prawie 5 tys. pozwoleń
Prawie 5 tysięcy osób spoza Unii Europejskiej skorzystało w Hiszpanii z tzw. Złotych Wiz - możliwości otrzymania prawa pobytu w zamian za zainwestowane pieniądze. Program istnieje od 10 lat. Rezygnacji z niego domagają się lewicowe ugrupowania. Do podjęcia decyzji o wstrzymaniu wydawania takich wiz nakłania też Unia Europejska.
Aby otrzymać wizę, trzeba kupić nieruchomość wartą co najmniej pół miliona euro. Można też zainwestować 2 miliony euro w aktywa finansowe, np. obligacje lub milion euro w fundusze inwestycyjne albo depozyty bankowe. Aplikujący może też zrealizować inny projekt biznesowy, np. założyć firmę. Otrzymanie wizy nie tylko legalizuje pobyt w Hiszpanii ale też otwiera przed posiadaczem możliwość swobodnego podróżowania po krajach strefy Schengen. Po otrzymaniu dokumentu, z zalegalizowanym pobytem, można sprowadzić współmałżonka i dzieci.
Spośród wszystkich wydanych przez rząd Złotych Wiz, prawie połowa (2263) trafiła do obywateli Chin. A co piątym odbierającym prawo pobytu w Hiszpanii był mieszkaniec Rosji. Liczba obywateli federacji byłaby prawdopodobnie większa, ale przed rokiem po napaści Moskwy na Ukrainę Hiszpania zawiesiła dla nich Złote Wizy. Krótko potem w ślady Madrytu poszedł Londyn. Pozostali odbiorcy pozwoleń na pobyt to m.in. mieszkańcy Azji i Ameryki Południowej. W ciągu 10 lat Złote Wizy odebrało też 136 Ukraińców.
Kiedy w 2013 roku przyjęto prawo, rząd argumentował, że wizy wesprą przedsiębiorców i ich internacjonalizację. Dzisiaj hiszpańska lewica domaga się rezygnacji z programu. Argumentuje, że tego typu pozwolenia sprzyjają spekulacji i przyczyniają się do jeszcze większego wzrostu cen mieszkań. Z drugiej zaś strony przeciwnicy kontynuowania programu zwracają uwagę, że nie jest znane pochodzenie pieniędzy, które są inwestowane w Hiszpanii. “W praktyce mogą pochodzić z działalności przestępczej” - argumentowała przed kilkoma dniami lewicowa partia Mas Pais (Więcej Kraju). Jej członkowie zwrócili uwagę, że niektóre państwa, m.in. Portugalia, postanowiły zrezygnować z kontynuowania podobnego projektu.
Do potrzeby uregulowania złotych wiz nakłania Bruksela. Parlament Europejski zaapelował o podjęcie środków, aby wydawanie wiz nie było schronieniem dla prania pieniędzy, korupcji i uchylania się od płacenia podatków. Z tego powodu zachęcił do rygorystycznych kontroli przeszłości wszystkich zainteresowanych otrzymaniem prawa pobytu a także ich krewnych.
Posiadacze Złotej Wizy mają prawo legalnie przebywać w Hiszpanii przez dwa lata. Potem mogą poprosić o jej wznowienie. Po pięciu latach można ubiegać się o pobyt stały. Aby go otrzymać, zainteresowani muszą przebywać w Hiszpanii przez co najmniej 6 miesięcy w roku.
Ewa Wysocka