Koniunktura w przemyśle jest wysoka

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym był w marcu - jak wynika z analiz GUS nadal oceniany pozytywnie, tzn. na takim samym poziomie jak w lutym, lecz znacznie lepszym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wyniósł on 10 pkt.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym  był w marcu - jak wynika z analiz GUS nadal oceniany pozytywnie, tzn. na takim samym poziomie jak w lutym, lecz znacznie lepszym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wyniósł on 10 pkt.

Wśród badanych przedsiębiorstw 28 proc. oceniało koniunkturę pozytywnie, a 18 proc. negatywnie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że koniunktura nie zmieniła się.

W marcu poprawił się popyt - zwłaszcza krajowy - co spowodowało, że producenci zdecydowali się rozszerzyć skalę bieżącej produkcji. Równocześnie obniżył się poziom zapasów wyrobów gotowych, choć nadal były one nadmierne w stosunku do potrzeb rynku. Bardzo optymistyczne, choć już nie w takim stopniu jak przed miesiącem, są też przewidywania dotyczące przyszłego popytu, co wskazuje na możliwość istotnego wzrostu zapotrzebowania na wyroby przemysłowe. W związku z tym prognozy produkcyjne na kwiecień są również bardzo korzystne, choć nieco gorsze niż przed miesiącem.

Reklama

Natomiast - co stało się już tradycją - negatywnie jest oceniania kondycja finansowa firm: zmniejszyły się wprawdzie trudności przedsiębiorstw związane z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych, ale pogorszyły się się oceny możliwości ściągania należności od kontrahentów. I - również tradycyjnie - znacznie lepiej jest oceniana przyszła sytuacja finansowa podmiotów gospodarczych.

Na ogólny klimat koniunktury w przemyśle składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. Najlepszą koniunkturę, podobnie jak przed miesiącem, odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących działalność wydawniczą i poligraficzną oraz u producentów wyrobów z surowców niemetalicznych, sprzętu audio-wizualnego, wyrobów z drewna oraz pojazdów mechanicznych. Najgorsze oceny formułowali natomiast producenci tkanin, wyrobów ze skóry, odzieży oraz maszyn i urządzeń - we wszystkich tych sektorach wskaźnik koniunktury był ujemny.

Z kolei w budownictwie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł 32 pkt., co w stosunku do lutego br. oznacza wzrost aż o 19 pkt. Co dziwne, ogólny klimat koniunktury oceniany był nieco lepiej w sektorze publicznym niż w prywatnym - z reguły bowiem bywa odwrotnie. Na wzrost koniunktury w tym dziale gospodarki wpłynęło polepszenie ocen diagnostycznych i prognostycznych.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: klimat | koniunktura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »