Konsumpcja w styczniu wzrosła o 10,6 proc. Wolniej od oczekiwań

Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 10,6 proc. rok do roku w ujęciu realnym – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zaskoczył natomiast styczniowy odczyt produkcji budowlano-montażowej rosnąc w rekordowym tempie 20,8 proc. W piątek GUS przekazał, że produkcja sprzedana przemysłu w ujęciu rocznym w styczniu była wyższa o 19,2 proc. Rośnie również inflacja: konsumencka (CPI) w styczniu wyniosła 9,2 proc., producentów (PPI) 14,8 proc.


BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dzisiejszy odczyt o sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) jest nieznacznie niższy niż konsensus rynkowy, który zakładał wzrost o 10,7 proc. w ujęciu rocznym. W grudniu było to 8 proc.

"W styczniu 2022 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały podobnie jak w poprzednich miesiącach podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 97,7 proc. wobec spadku o 40,8 proc. przed rokiem). Wyższą sprzedaż niż sprzedaż "ogółem" spośród prezentowanych grup zaobserwowano także w grupach: "pozostałe" (o 24,4 proc.), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 19,2 proc.) oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 17,5 proc.). Spadek sprzedaży wykazały jednostki sprzedające pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 13,5 proc.), paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 1,5 proc.), jak również meble, rtv, agd (o 0,4 proc.)" - napisał GUS w komunikacie.

Reklama

Wzrost sprzedaży detalicznej wyrównanej sezonowo wyniósł 3,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. 


"Oczekujemy osłabienia wzrostu konsumpcji w kolejnych kwartałach. Będzie to efekt niższego wzrostu siły nabywczej gospodarstw domowych oraz ogólnego pogorszenia koniunktury" - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Zdaniem analityków, styczniowe dane wskazują, że wzrost wynagrodzeń jest wyższy od inflacji jedynie o 0,3 pkt, a szanse na przyśpieszenie w pierwszej połowie roku są umiarkowane. "Dodatkowo na zmniejszenie wydatków wpłyną również rosnące raty kredytów hipotecznych. Koniec piątej fali pandemii będzie niewielkim impulsem dla sektora handlowego - dane Google i Apple wskazują, że mobilność społeczna była stabilna w ostatnich miesiącach" - wskazali w swoim komentarzu.

Ekonomiści uważają, że to spowolnienie utrwali się w kolejnych kwartałach. "GUS wskazuje, że gospodarstwa domowe uważają swoją sytuację finansową za najsłabszą od wybuchu pandemii. Podobne tendencje obserwujemy także w usługach. Badanie PIE i BGK wskazuje, że zaledwie 4 proc. przedsiębiorstw usługowych zaraportowało w lutym wzrost sprzedaży względem poprzedniego miesiąca. Spadek popytu ograniczy inflację w drugiej połowie 2022 roku" - oceniono w komentarzu PIE.

Produkcja budowlano-montażowa mocno w górę

Zaskoczeniem stycznia są dane o produkcji budowlano-montażowej, która w cenach stałych była wyższa o 20,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (przed rokiem spadek o 10,1 proc.) i niższa o 56,5 proc. w stosunku do grudnia 2021 roku (przed rokiem spadek o 62,9 proc.).  

Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost produkcji budowlano-montażowej o 4,3 proc. w ujęciu rocznym. 

"Styczniowa dynamika produkcji budowlano-montażowej istotnie przekroczyła prognozy rynkowe. Nie da się nie zauważyć, że ostatnie miesiące upływają - ogólnie rzecz biorąc - pod znakiem silnych odchyleń publikowanych danych rzeczywistych od prognoz i dotyczy to także innych publikowanych kategorii. Wysoki odczyt produkcji budowlano-montażowej na początku br. wskazuje na trwające w sektorze ożywienie, którego póki co nie tłumią podwyżki stóp procentowych. Dla RPP może to być jednym z argumentów za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej. Stopy procentowe w marcu wzrosną najprawdopodobniej o kolejne 50 pkt bazowych" - ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. 

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do stycznia 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków - o 39,0 proc., w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 14,7 proc., zaś w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,6 proc.

"W stosunku do grudnia ub. roku zaobserwowano zmniejszenie wartości prac budowlano-montażowych o 70,8 proc. wśród przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Spadki odnotowały również jednostki wykonujące roboty budowlane specjalistyczne - o 51,5 proc. oraz podmioty specjalizujące się w budowie budynków - o 37,3 proc. - podał GUS.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | sprzedaż | sprzedaż detaliczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »