Domy bez pozwoleń. Dla kogo i na jakich zasadach?

W przeciągu kilku miesięcy urzeczywistnić mogą się marzenia osób chcących zbudować dom powyżej 70 m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jednak do tego czasu, bez pozwoleń można stawiać domy poniżej rzeczonego metrażu. Kto może je budować, jakie dokumenty są potrzebne i ile to kosztuje?

Dom bez pozwolenia. Co mówi o tym prawo?

Domy bez pozwolenia, które spełniają określone warunki, można budować od 3 stycznia 2022 roku. To właśnie wtedy weszła w życie ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy pozwalają na budowę domu mieszkalnego lub rekreacyjnego przy znacznie mniejszej ilości formalności i procedur.

Co ciekawe, w przeciągu kilku miesięcy mogą wejść w życie przepisy pozwalające na budowanie domów powyżej 70 m2 bez pozwolenia. Wszystko za sprawą przyjętego przez rząd w marcu projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Na ten moment możemy bez pozwolenia wybudować dom do 70 metrów kwadratowych. Co trzeba zrobić?

Reklama

Jakie budynki można budować bez pozwoleń? W przepisach wyszczególnione zostały domy mieszkalne do 70 m2 zabudowy, które: 

  • są wolnostojącymi, jednorodzinnymi budynkami mieszkalnymi; 
  • są zbudowane na własne cele mieszkaniowe; 
  • nie mają więcej niż dwóch kondygnacji; 
  • znajdują się na działce, na której zostały zaprojektowane. 

Dodatkowo, w ustawie zdefiniowano dom rekreacyjny, który można zbudować raz na każde 500 m2 działki. Według przepisów jest to budynek: 

  • parterowy; 
  • służący do indywidualnej rekreacji; 
  • mający wysięg wsporników do 2 m oraz rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m. 

Kto może zbudować dom bez pozwolenia? W zasadzie może to zrobić każdy. Warunkiem jest jedynie to, by dom zaspokajał potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne inwestora. Oczywiście niezbędne jest również posiadanie działki budowlanej

Jakie dokumenty są potrzebne do budowy domu bez pozwolenia?

Budowa domu bez pozwolenia na zgłoszenie pozwala na znaczne ograniczenie formalności. Pomimo tego, do rozpoczęcia budowy konieczne jest posiadanie ważnych dokumentów. Stosownemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej należy przedstawić: 

  • projekt budowlany; 
  • projekt zagospodarowania działki; 
  • oświadczenie o prowadzeniu budowy domu na własne cele mieszkaniowe lub rekreacyjne; 
  • oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową. 

Oprócz tego niezbędne będzie także podanie terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Z budową będzie można ruszyć natychmiast po dokonaniu zgłoszenia. Co istotne – wszelkie formalności można załatwić przez internet za pomocą rządowego portalu E-Budownictwo

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia?

Osoby decydujące się na budowę domu bez pozwolenia z pewnością zastanawiają się nad kosztem tego przedsięwzięcia. Jest to uzależnione przede wszystkim od ceny materiałów budowlanych, które ostatnimi czasy rosły. 

W zależności od projektu i metrażu domu, jego koszt może wynosić od około 80-100 tys. zł do 240-260 tys. zł. Mowa tu o postawieniu budynku w stanie surowym zamkniętym. Zdarzają się i projekty, których realizacja może wynieść zdecydowanie więcej. Do kwoty budowy domu należy oczywiście doliczyć koszt zakupu działki budowlanej. Ciekawym rozwiązaniem są wykonane z prefabrykatów domy modułowe, których wybór w znaczący sposób może skrócić czas realizacji inwestycji.

Przeczytaj też:

Wziął kredyt na dom. Przez drożyznę zabrakło mu 100 tysięcy złotych

"The Washington Post": Dom za 200 mln dolarów. Tak mieszkają bogacze

Program Pierwsze Mieszkanie. Buda: Nie będzie zasady "kto pierwszy, ten lepszy"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowa domu bez pozwolenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »