Kontrowersyjna aukcja Flatiron Building. Inwestor kupił kultowy nowojorski budynek, a potem się wycofał
Inwestor, który kupił na aukcji słynny na całym świecie nowojorski Flatiron Building za 190 mln dolarów, nie sfinalizował transakcji. Kultowy wieżowiec na Manhattanie może wrócić do sprzedaży, jeśli kolejny uczestnik aukcji również zrezygnuje z prawa do zakupu - poinformował broker Mannion Auctions.
Na aukcji, która odbyła się 22 marca, mało znany oferent Jacob Garlick, założyciel funduszu venture capital Abraham Trust, uzyskał prawo do zakupu budynku dzięki najwyższej proponowanej ofercie, opiewającej na 190 mln dolarów. Nie sfinalizował jednak transakcji.
Dalsze losy kultowego nowojorskiego budynku, postawionego na działce w kształcie klina u zbiegu Piątej Alei, Broadwayu i 22. ulicy, pozostają niepewne.
Drugi w kolejności licytant, Jeffrey Gural, jeden z pięciu obecnych właścicieli, zaoferował na aukcji 189,5 mln dolarów, ale nie skorzystał jeszcze z prawa do zakupu - powiedział broker Mannion Auctions. Możliwe jest więc przygotowanie kolejnej aukcji.
Obecni właściciele 121-letniej nieruchomości - jednego z pierwszych wieżowców na Manhattanie, zaprojektowanego przez znanego chicagowskiego architekta Daniela Burnhama - znaleźli się w sytuacji patowej. Sprzedaż budynku miała zakończyć trwający od wielu lat konflikt poprzednich właścicieli.
Cztery firmy z branży nieruchomości - GFP Real Estate, Newmark, ABS Real Estate Partners i Sorgente Group - kontrolowały 75 procent Flatiron, podczas gdy piąty partner, Nathan Silverstein, kontrolował pozostałe 25 procent.
W 2021 roku czterej mniejszościowi współwłaściciele pozwali Silversteina za to, że - jak twierdzili - nie udało mu się wynająć budynku po opuszczeniu go w 2019 roku przez ostatniego najemcę, Macmillan Publishers, który zajmował wszystkie 22 piętra.
Silverstein, który odziedziczył budynek po swoim ojcu, wniósł sprzeciw, a sędzia nakazał wtedy wystawienie go na aukcję.
Ostatni raz Flatiron Building był wystawiony na aukcję w czasie Wielkiego Kryzysu. Sprzedano go za 100 tysięcy dolarów.
22-piętrowy trójkątny gmach był rewolucyjny jak na swoje czasy - zbudowany na stalowym szkielecie, pokryty wapieniem i terakotą z akcentami architektury beaux arts i renesansowej architektury odrodzenia.
Flatiron Building jest jednym z pięciu najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku. Nazwa Flatiron pochodzi od podobieństwa bryły budynku do żelazka.
Tłum. i oprac. APG
Zobacz również: