Korekta lipcowego optymizmu

Sierpniowy wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 3,9 pkt., do poziomu 38,8 pkt. Powrócił do strefy koniunktury średniej.

Sierpniowy wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 3,9 pkt., do poziomu 38,8 pkt. Powrócił do strefy koniunktury średniej.

- Wyniki sierpniowego pomiaru koniunktury bankowej studzą nadzieje na trwałą poprawę klimatu gospodarczego w sektorze bankowym - powiedział Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora.

Aktualny poziom wskaźnika jest jednak nieco wyższy (+1,2 pkt.) niż w analogicznym okresie ub.r. Nieoczekiwany wzrost Pengabu w lipcu był spowodowany ożywieniem na rynku kredytowo-depozytowym, które zostało wywołane zapisami na akcje PKN Orlen.

Sierpniowy poziom wskaźnika jest "korektą optymizmu" z lipca. Syntetyczny wskaźnik ocen wynosi w tym miesiącu 33,4 pkt., co oznacza spadek o 3,7 pkt. w stosunku do lipca.

Reklama

Prognozy co do koniunktury bankowej także się pogorszyły i obecnie wynoszą 44,2 pkt. 48% zauważa poprawę ogólnej sytuacji ekonomicznej swoich placówek. Natomiast o pogorszeniu mówi 8% ankietowanych. Nieznacznie pogorszyła się sytuacja na rynku złotowych depozytów bieżących. Wkłady rosły w 57% placówek (oznacza spadek o 1 pkt. proc. w stosunku do lipca). Malały natomiast u 15% ankietowanych.

Według ankietowanych, lokaty terminowe rosły w 59% placówek. Jednak, tak jak w poprzednim miesiącu, poprawy sytuacji na tym rynku spodziewa się 63% bankowców. Wkłady walutowe na rachunkach bieżących zwiększyły się w 33% placówek, a depozytów terminowych w 30%. Menedżerowie 24% placówek oczekują, że wkłady walutowe avista będą się powiększać, ale optymizm ten spadł w porównaniu z lipcem o 12 pkt. proc. Akcja kredytowa zmniejszyła się w 17%, a wzrosła w 69% placówek. Większość bankowców spodziewa się w najbliższym czasie wzrostu udzielanych kredytów (80%). Ten optymizm może jednak zostać schłodzony podwyższeniem stóp procentowych przez RPP.

Sami bankowcy nie wykluczają takiego scenariusza. Podwyższyli oni prognozy oprocentowania dla kredytu na cele gospodarcze do 20,4% z 20,1% oraz przeciętnego oprocentowania trzymiesięcznych lokat do 13,7% (w lipcu 13,6%). Średnia oczekiwań inflacyjnych w sierpniu wynosi 10,1% i nadal znacząco odbiega od oficjalnych prognoz.

Zdecydowana większość pytanych przez Pentor bankowców ma pozytywne nastawienie do bankowości elektronicznej. Według 61% menedżerów, ta dziedzina rozwija się w Polsce w umiarkowanym tempie. Około 1/5 osób uważa, że rozwój dokonuje się bardzo szybko i tyle samo, że raczej wolno. Zadano także pytanie o świadczenie usług bankowych przez internet. 65% ankietowanych, jest zdania, że ta działalność nie przesądza o rozwoju i pozycji banku na rynku.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: wskaźnik | korekta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »