Koszty fiskalne wystąpienia Grecji z eurostrefy

Rozpowszechnione jest przekonanie, że Grecja będzie musiała ogłosić niewypłacalność, jeśli wystąpi ze strefy euro. Wcale tak być nie musi. Ile straciliby wierzyciele, gdyby Grecja musiała wystąpić ze strefy euro - zastanawia się Daniel Gros na łamach Obserwatora Finansowego?

Powszechnie się uważa, że po wyjściu z eurolandu Grecja musiałaby ogłosić upadłość, gdyż jej nowa waluta tak bardzo straciłaby na wartości, że greckie władze nie zdołałyby obsłużyć zadłużenia denominowanego w euro. To błędne założenie. Większość greckiego zadłużenia to zadłużenie zagraniczne, a przez to trzeba będzie zapewnić jego obsługę poprzez zwiększenie eksportu albo redukcję importu.

Gdyby po wyjściu Grecji ze strefy euro doszło do znacznej deprecjacji wprowadzonej tam drachmy, szybciej zacząłby wzrastać eksport, a ponadto przyczyniłoby się to do dalszego spadku importu. Przez te czynniki Grecji łatwiej byłoby obsługiwać zadłużenie zagraniczne. Być może wreszcie zdołałaby spłacić długi po dziesięcioleciu oddłużania.

Reklama

Pełna treść artykułu na stronach Obserwatora Finansowego.

Oprac. APG

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »