Kotlet tańszy, zboże nie
Na rynku zbóż nadal utrzymuje się wzrostowa tendencja cen skupu. W połowie listopada br., po krótkotrwałym spadku, nastąpił ponowny wzrost cen większości zbóż objętych monitoringiem Ministerstwa Rolnictwa.
Według danych resortu pszenica konsumpcyjna w ciągu tygodnia zdrożała o 3,2 proc., a jej cena w dniach 13-19 listopada średnio w kraju wynosiła 586 zł/t. Ziarno to było droższe niż przed miesiącem o 4 proc., a w odniesieniu do notowań sprzed roku zdrożało o 60 proc.
Natomiast cena żyta konsumpcyjnego od trzech tygodni wykazuje tendencję spadkową. W analizowanym okresie uległa ona obniżeniu o ok. 1 proc. i średnio w kraju wynosiła 528 zł/t. Jednak w porównaniu do cen sprzed miesiąca i roku ziarno to było droższe odpowiednio o 1,5 proc. i 72 proc.
Największy tygodniowy wzrost zanotowano w przypadku jęczmienia paszowego. W trzecim tygodniu listopada br. ziarno to zdrożało o blisko 10 proc., a dostawcy otrzymywali za nie w skupie średnio 464 zł/t. Cena jęczmienia była o 8,5 proc. wyższa niż przed miesiącem, a w ciągu roku wzrosła o 49 proc.
"Na giełdach towarowych w wyniku niewystarczającej podaży ziarna ceny zbóż w ofertach sprzedaży są nadal wysokie. (...)Analitycy giełdowi uważają, że obecna, mała podaż ziarna na rynku wzrośnie pod koniec roku. Ich zdaniem rolnicy przetrzymują zboże, chcąc je sprzedać w okresie przedświątecznym, gdy potrzebne im będą pieniądze" - napisano w analizie rynku.
Z kolei maleją ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w dniach 13-19.11. za trzodę chlewną przeciętnie w kraju płacono 3,46 zł/kg, tj. o 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen zarazem niższy niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 7 proc. i o ponad 4 proc.