Reklama

Kowalczyk: Czynne metody walki z kornikiem naruszały strukturę Puszczy Białowieskiej

- Skuteczniejszymi metodami wali z kornikiem drukarzem w Puszczy Białowieskiej były te czynne, ale naruszały strukturę Puszczy - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk, odnosząc się do opinii rzecznika generalnego TSUE w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Walkę z kornikiem poprzez wycinkę Puszczy prowadził poprzedni minister, odwołany w styczniu br. Jan Szyszko.

Kowalczyk, w czwartek w audycji TOK FM pytany o opinię rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej, odparł, że spodziewał się takiej opinii. - To ocena działań z przeszłości. Nie przywiązuję do tego wielkiej wagi czy emocji - dodał.

Dopytywany, czy uważa "działania z przeszłości za złe", powiedział: - Nie. Uważam, że rzecznik dał opinię o innych metodach zwalczania kornika, o innych metodach ochrony lasu - stwierdził szef MŚ, dodając, że nie potrafi ocenić, które z metod są lepsze - czynne czy bierne.

Reklama

Zaznaczył, że rzecznik Trybunału uznał, że lepsza będzie bierna ochrona i nie będzie z tym dyskutować. - Skuteczniejsze były te czynne, ale z kolei naruszały strukturę Puszczy - zauważył. - Nie chcę tu wnikać i oceniać opinii rzecznika. Będzie jeszcze ostateczny wyrok sądu, wtedy się z nim zapoznamy i zanalizujemy - dodał. Podkreślił, że Polska będzie szanować wyroki TSUE i "na tej bazie będziemy budować plan ochronny Puszczy Białowieskiej na przyszłość".

We wtorek rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że decyzje polskich władz dotyczące obszaru Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE. Zdaniem rzecznika rozprzestrzenianie się kornika drukarza, które było oficjalnym powodem prowadzenia wycinki, nie jest jej wystarczającym uzasadnieniem. Tego samego dnia Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie monitorować ewentualne działania w Puszczy pod kątem przestrzegania tymczasowej decyzji o wstrzymaniu wycinki do czasu ostatecznego wyroku Trybunału.

Działania polskich władz w Puszczy Białowieskiej spowodowały wszczęcie jeszcze w 2016 roku postępowania przez KE, które zakończyło się skierowaniem w lipcu ubiegłego roku sprawy do Trybunału. Ze względu na trwającą wycinkę, która obejmowała ponad stuletnie drzewa i związane z tym nieodwracalne szkody, Bruksela zwróciła się też o wydanie przez sędziów tymczasowej decyzji o natychmiastowym nakazie wstrzymania cięć do czasu rozstrzygnięcia sporu. Nakaz ten został wydany, ale resort środowiska całkowicie podporządkował mu się dopiero po kilku miesiącach, pod groźbą kar sięgających 100 tys. euro dziennie. Ministerstwo argumentowało, że musi prowadzić wycinkę ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Rzecznik Trybunału odnosząc się do tej kwestii wskazał, że władze polskie powinny były rozważyć skorzystanie ze środków alternatywnych. Wcześniej Trybunał wskazywał np. na możliwość ograniczenia wstępu do lasu w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »