Kraje UE za gwarancjami pracy dla młodzieży
Kraje UE powinny możliwie szybko wdrożyć programy, które zagwarantują młodym ludziom do 25. roku życia możliwość zatrudnienia, dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego - uzgodnili w czwartek w Brukseli unijni ministrowie pracy i polityki społecznej.
Poparli oni przedstawione w zeszłym roku przez Komisję Europejską zalecenia, zawarte w pakiecie "Gwarancje dla młodych", który ma na celu skuteczniejszą walkę z bezrobociem wśród młodzieży.
- To dobry dzień dla młodych ludzi w Europie - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej irlandzka minister polityki społecznej Joan Burton. - Wierzę, że nasza decyzja w znacznym stopniu odmieni życie wielu młodych ludzi w Europie, szczególnie w krajach, które przeżywają poważne trudności gospodarcze - dodała.
Przypomniała o szacunkach, według których 5,5 mln młodych ludzi w UE nie może znaleźć pracy. Koszty z tego tytułu ocenia się na 150 mld euro rocznie. W niektórych krajach stopa bezrobocia wśród młodzieży sięga 25 proc., a w ogarniętych kryzysem Hiszpanii i Grecji - nawet 55 proc.
W czwartek Rada UE uzgodniła, że aby skuteczniej walczyć z tym problemem, każdy kraj Unii powinien wdrożyć systemy, gwarantujące osobom poniżej 25. roku życia dobrą ofertę pracy, możliwość dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły. Według Burton w państwach, przeżywających poważne trudności gospodarcze, systemy gwarancji mogą być wdrażane stopniowo. Irlandzka minister zauważyła, że systemy gwarancji pracy dla młodych funkcjonują już w niektórych państwach UE, jak Austria czy Finlandia, i przynoszą pozytywne efekty.
Aby zachęcić kraje członkowskie do realizacji tych zaleceń, programy gwarancji dla młodych mają być finansowo wspierane z Europejskiego Funduszu Społecznego, a także z kwoty 6 mld euro na realizację nowej inicjatywy związanej ze zwalczaniem bezrobocia wśród młodzieży przewidzianych w nowym budżecie Unii na lata 2014-2020.
Pobierz: program PIT 2012