Krajowy węgiel nawet trzykrotnie droższy niż przed rokiem

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) poinformował, że w październiku 2022 r. krajowy węgiel dla energetyki był przeszło dwa razy droższy niż przed rokiem. Dodano, że węgiel dla ciepłownictwa był droższy przeszło trzykrotnie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Agencja co miesiąc publikuje indeksy, obrazujące poziom krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa. Znaczący wzrost cen widoczny jest od sierpnia, kiedy dostawcy surowca renegocjowali umowy na jego dostawcy.

Ceny pozostają na rekordowo wysokim poziomie

Z najnowszych danych wynika, że w odniesieniu do września, w październiku wartość indeksu węgla dla energetyki zmniejszyła się o 13,2 proc., a węgla dla ciepłownictwa - o 30,3 proc. Nadal jednak ceny pozostają na rekordowo wysokim poziomie.

Reklama

Wartość indeksu węgla dla energetyki wyniosła w październiku 545,13 zł za tonę (w ujęciu jakościowym - 25,82 zł za gigadżul energii wyprodukowanej z węgla). W porównaniu z październikiem 2021 r. to więcej o 121,3 proc. Przed rokiem - zgodnie z indeksem ARP - tona węgla kosztowała 246,37 zł (w ujęciu jakościowym 11,37 zł za gigadżul).

Indeks węgla dla ciepłownictwa osiągnął w październiku br. wartość 1051,11 zł za tonę (w ujęciu jakościowym 43,55 zł za gigadżul). To 228,2 proc. więcej niż przed rokiem, kiedy tona węgla dla ciepłownictwa kosztowała 320,29 zł (12,96 zł za gigadżul energii).

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Stabilizacja cen na świecie

Jak podała w czwartek ARP, tegoroczny październik przyniósł stabilizację cen węgla na świecie - ceny w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) nie zmieniły się w odniesieniu do września 2022 r., wciąż jednak są wyższe niż przed rokiem o 36,9 proc.

W przeliczeniu na warunki portów ARA, wartość polskich indeksów wyniosła w październiku br. 132,53 dol. za tonę węgla dla energetyki oraz 223,52 zł za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia akcyzy, kosztów ubezpieczenia i dostawy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | ARP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »