Kryzys energetyczny? Francuski TotalEnergies ma rekordowe zyski!

Galopada cen na rynkach paliw i energii sprzyja firmom z branży. Francuski koncern TotalEnergies informuje o rekordowym zysku netto (6,6 mld dol. w III kwartale br.).

Francuska grupa paliwowa TotalEnergies ogłosiła w czwartek rekordowy zysk netto w wysokości 6,6 mld dol. w III kwartale, tj. o 43 proc. więcej niż w III kwartale 2021 roku. Zysk wypracowano dzięki działalności związanej z eksploatacją i sprzedażą gazu LNG.

Rosnące ceny gazu zwiększyły zyski TotalEnergies

TotalEnergies osiągnął również 17,3 mld dol. zysku w ciągu dziewięciu miesięcy br.; to więcej niż w całym ubiegłym roku. Ropa i gaz, zwłaszcza skroplony gaz ziemny (LNG), których ceny rosły w miarę, jak Europa starała się wypełnić swoje rezerwy na zimę, w dużej mierze zwiększyły zyski grupy.

Reklama

Firma ogłosiła również nową rezerwę w wysokości 3,1 mld euro na uporanie się z trudnościami w Rosji.

Koncern dzieli się zyskami z Francuzami?

"W kontekście średniej ceny ropy Brent wynoszącej 100 USD za baryłkę i cen gazu zaostrzonych przez rosyjską agresję militarną na Ukrainie, TotalEnergies był w stanie wykorzystać swój zintegrowany model, szczególnie w przypadku skroplonego gazu ziemnego (LNG), do generowania wyników podobnie jak w poprzednich kwartałach" - stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny Grupy Patrick Pouyanne.

Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire wyraził w czwartek zadowolenie z dobrych wyników grupy, wskazując, że zyski umożliwią oferowanie zniżek na paliwo na stacjach benzynowych grupy i podwyższanie płac pracownikom koncernu. "To dobra wiadomość, jeśli podzielają zyskiem z Francuzami i obniżą rachunki za benzynę" - skomentował natomiast minister ds. rachunków publicznych Gabriel Attal.

Organizacje pozarządowe zarzuciły TotalEnergies "współudział" w zbrodniach Rosji


Dwie organizacje pozarządowe zarzuciły w październiku koncernowi TotalEnergies współudział w zbrodniach wojennych Rosji, wytykając francuskiej grupie eksploatację złóż gazu w Rosji, z którego surowce były używane do produkcji komponentów paliwa wykorzystywanego przez rosyjskie samoloty bombardujące Ukrainę. Sprawę prowadzi krajowa prokuratura antyterrorystyczna.

W sierpniu dziennik "Le Monde" opublikował wyniki śledztwa dziennikarskiego na bazie dokumentów organizacji pozarządowej Global Witness, z które wynikało, że pole gazowe Termokarstowoje dostarczało kondensat gazowy do rafinerii w pobliżu Omska na Syberii, która produkowała paliwo dla rosyjskich samolotów.

Po artykule w "Le Monde" TotalEnergies zapewnił, że nie produkuje paliwa dla rosyjskiej armii. Dwa dni później poinformował, że już 18 lipca zgodził się sprzedać rosyjskiemu Novatekowi swoje 49 proc. udziałów w Terneftegaz. Ta sprzedaż została sfinalizowana we wrześniu.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: paliwa | gazociąg | LNG | gaz LNG | ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »