Kto ma najwyższą ocenę w Polsce
Wrocław otrzymał najwyższą z możliwych w Polsce ocenę ratingową, która mówi o zdolności kredytowej miasta. Z oceną "A minus" Wrocław sklasyfikowany został na równi z Katowicami i wyprzedził Gdańsk i Szczecin.
Rating to opinia niezależnej, wyspecjalizowanej instytucji, określająca wiarygodność kredytową danego podmiotu gospodarczego, w tym m.in. instytucji finansowych, przedsiębiorstw i samorządów lokalnych lub państwa.
Tegoroczna ocena Wrocławia, w skali od D do A (gdzie D jest oceną najniższą), wynosi "A minus" (do liter dodawane są plusy i minusy) i jest najwyższą z dotychczasowych uzyskanych przez miasto. O szczegółach oceny na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowali przedstawiciele władz miasta.
Jak powiedział wiceprezydent miasta Maciej Bluj, ocena ratingowa ze względu na to, że mówi o zdolności kredytowej miasta, ważna jest przede wszystkim dla inwestorów. "Ważne jest, że to ocena długofalowa, dlatego mówi ona też o stabilności sytuacji politycznej. Na ocenę ratingową wpływają m.in. dochody własne i zadłużenie miasta" - wyjaśnił Bluj.
W 2006 r. dochody własne Wrocławia wyniosły blisko 1 mld 870 mln zł, wydatki inwestycyjne 498 mln zł, a wskaźnik zadłużenia w porównaniu do dochodów ogółem 22 proc., podczas gdy rok wcześniej wynosił 31 proc.
Wrocław poddawany jest ocenie ratingowej od 1999 r. "Obecnie nie możemy być już wyżej ocenieni, bo ocena miasta nie może przewyższać oceny kraju, a rating Polski wynosi teraz właśnie A minus" - powiedział PAP prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Taką samą ocenę jak Wrocław otrzymały też m.in. Katowice oraz region Sycylii. Najwyższą możliwą ocenę, czyli AAA otrzymał Berlin, natomiast słabiej niż stolica Dolnego Śląska wypadły: Gdańsk, Szczecin i Częstochowa, a także Moskwa i St. Petersburg.
Zdaniem Dutkiewicza, ocena ratingowa ważna jest przede wszystkim z dwóch powodów. "Po pierwsze to potwierdzenie dobrego sposobu zarządzania pieniędzmi publicznymi, ale to też sygnał dla biznesu, który jest zlokalizowany we Wrocławiu, bo przez naszą dobrą ocenę może mieć lepsze warunki kredytowe. Tym sposobem mówimy: firmo wrocławska, jesteś w dobrym środowisku" - wyjaśnił Dutkiewicz.
Prezydent przede wszystkim cieszy się z tego, że Wrocław w ostatnich latach bardzo szybko poprawił swoją ocenę. "Wedle naszych informacji żadne miasto nie wspięło się w tych ocenach tak szybko jak Wrocław, czyli o dwa punkty. Na poziomie Wrocławia są Katowice i Poznań. Nie możemy porównać się z Warszawą, bo ta nie ma oceny ratingowej" - dodał prezydent.
Wykonywanie oceny ratingowej nie jest obowiązkowe. "Wrocław poddaje się ocenie od 1999 r., bo jest to dodatkowa forma audytu i wyraźna korzyść dla biznesu. Wszędzie na świece gospodarka zależna jest w jakimś stopniu od finansów publicznych i my pokazujemy, że u nas te finanse publiczne są zdrowe" - podkreślił Dutkiewicz.