Kto sfinansuje powstanie NABE? MAP: Potrzebna będzie ustawa

Wykup aktywów węglowych od grup energetycznych i powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) będą wymagać zewnętrznego finansowania. Jak poinformował resort aktywów państwowych, instytucje finansowe zaznaczyły, że potrzebują gwarancji ze strony Skarbu Państwa. Rząd ma przyjąć w tej sprawie projekt ustawy.

Instytucje finansowe potwierdziły intencję finansowania NABE, ale ich dążenie do ograniczenia finansowania podmiotów posiadających aktywa węglowe wymaga objęcia zobowiązań finansowych NABE gwarancjami Skarbu Państwa - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych w komunikacie prasowym.

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do grup energetycznych (PGE, Enea, Energa i Tauron) ofertę nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych, które trafią do NABE. Wymaga to jednak wielomiliardowych wydatków m.in. na pokrycie zadłużenia, czy np. kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2. Rząd ma przyjąć projekt ustawy o gwarancjach dla finansowania utworzenia NABE.

Reklama

Instytucje finansowe potwierdziły chęć finansowania NABE

"Ze względu na strategiczny wymiar działalności NABE oraz jego pozytywny wpływ na proces transformacji energetycznej instytucje finansowe potwierdziły intencję finasowania NABE w zakresie i stopniu pozwalającym na sprawną i niezakłóconą działalność tego podmiotu. Tym samym udzielone przez nie finansowanie przyczyni się nie tylko do wsparcia transformacji energetycznej Polski, ale również zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju" - napisano w komunikacie prasowym Ministerstwa Aktywów Państwowych.

"Dążenie instytucji finansowych do ograniczenia finansowania podmiotów posiadających aktywa węgłowe wymaga objęcia zobowiązań finansowych NABE gwarancjami Skarbu Państwa. W tym celu przygotowany został projekt zmiany legislacyjnych, który został skierowany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów" - dodano.

Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało ofertę wykupu aktywów węglowych od grup energetycznych

Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało do grup energetycznych ofertę nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych. Oferta stanowi podsumowanie wielomiesięcznego etapu konsultacji i uzgodnień pomiędzy Skarbem Państwa, instytucjami finansowymi oraz grupami energetycznymi.


W ofercie opisane są szczegółowe warunki, na których Skarb Państwa jest gotowy nabyć elektrownie węglowe w celu utworzenia NABE. Po przyjęciu przez grupy energetyczne przedstawionych warunków MAP będzie kontynuować pracę nad nabyciem aktywów węglowych, które ostatecznie utworzą NABE.

Finansowanie węgla jest problemem dla banków, które wpisują się w trend dekarbonizacji gospodarki

MAP zwraca uwagę, że funkcjonowanie i utworzenie NABE nie byłoby możliwe bez pozyskania finansowania zewnętrznego potrzebnego na spłatę istniejącego zadłużenia wobec grup energetycznych, pokrycia zapotrzebowania na kapitał obrotowy oraz zabezpieczania kosztów zakup uprawnień do emisji CO2 pod terminowe kontrakty na dostawę energii elektrycznej.

"Wpisując się w europejską politykę klimatyczną, instytucje finansowe od lat ograniczają zaangażowanie w finansowanie podmiotów posiadających aktywa węgłowe bez względu na ocenę ich wiarygodności kredytowej. Wynika to z zasad taksonomii oraz polityk w zakresie ESG. Ma to pozwolić instytucjom finansowym ograniczyć, a docelowo wyeliminować ślad węglowy w zakresie prowadzonej przez nie działalności finansowej" - tłumaczy MAP.

Giełda entuzjastycznie przyjęła propozycje wykupu aktywów węglowych złożoną spółkom energetycznym przez MAP

Przedstawiona w sobotę oferta MAP skierowana do grup energetycznych dotycząca wykupu aktywów węglowych spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez inwestorów giełdowych. Podczas poniedziałkowej sesji akcje Enei zyskały 30 proc., PGE podrożało około 15 proc., Tauron zyskał 22 proc.

Zgodnie z propozycją kwota ceny sprzedaży 100 proc. akcji PGE GiEK (Equity Value) wynosi 849 mln zł w oparciu o wartość przedsiębiorstwa ustaloną na dzień 30 września 2022 r. (rozliczenie według mechanizmu locked-box) skorygowaną o wartość długu netto.

Dokument przewiduje, że zadłużenie PGE GiEK wobec PGE w kwocie 5,4 mld zł podlegać będzie spłacie przez okres 8 lat od momentu zawarcia transakcji, a spłata 70 proc. długu zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa. Ewentualne pozostałe zadłużenie istniejące na dzień nabycia przez Skarb Państwa akcji PGE GiEK (o ile wystąpi) zostanie spłacone przez NABE z kredytu udzielonego NABE przez banki w ramach transakcji.

W przypadku Enei zaproponowana cena sprzedaży udziałów Enea Wytwarzanie wynosi 2,479 mld zł, a akcji Enea Elektrownia Połaniec 632 mln zł w oparciu o wartość przedsiębiorstw ustaloną według mechanizmu locked-box na dzień 30 września 2022 roku skorygowaną o wartość długu netto.

Dokument przewiduje, że zadłużenie spółek zależnych wobec Enei w kwocie 2,38 mld zł podlegać będzie spłacie przez okres 8 lat od momentu zawarcia transakcji, a spłata zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa do wysokości 70 proc. długu. Jeżeli zadłużenie spółek zależnych istniejące na dzień nabycia przez Skarb Państwa udziałów będzie wyższe, różnica zostanie spłacona przez NABE z kredytu udzielonego NABE przez banki w ramach transakcji.

Skarb Państwa zaproponował nabycie akcji Tauron Wytwarzanie za cenę sprzedaży w kwocie 1 zł wraz ze spłatą wobec Grupy Tauron zadłużenia spółki istniejącego na dzień nabycia akcji przez Skarb Państwa. Według stanu na dzień 30 września 2022 r. zadłużenie stanowiło kwotę blisko 6,33 mld zł. Zadłużenie do dnia zamknięcia zostanie zmniejszone o kwotę 652 mln zł w wyniku konwersji części istniejącego długu Tauron Wytwarzanie wobec sprzedającego na kapitał własny spółki.

Część zadłużenia Tauron Wytwarzanie wobec sprzedającego w kwocie 2,12 mld zł podlegać będzie spłacie przez okres ośmiu lat od dnia zamknięcia, a spłata zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa, która odpowiada wysokości 70 proc. długu. W pozostałej części zadłużenie Tauron Wytwarzanie wobec sprzedającego istniejące na dzień zamknięcia ma zostać spłacone przez NABE z kredytu udzielonego NABE przez banki w ramach transakcji, którego uruchomienie ma nastąpić nie później niż w terminie 90 dni od dnia zamknięcia.

Kwota ceny sprzedaży akcji Energa Elektrownie Ostrołęka, stanowiących 89,64 proc. kapitału, wynosi 153 mln zł w oparciu o wartość przedsiębiorstwa (Enterprise Value) ustaloną według mechanizmu locked-box na dzień 30 września 2022 roku.

Spółki analizują propozycję MAP. Potrzebne zgody korporacyjne


Dokument będzie przedmiotem dalszych negocjacji grup energetycznych ze Skarbem Państwa, których celem będzie ostateczne uzgodnienie i podpisanie dokumentu podsumowującego warunki transakcji. Jak podano, dokument zostanie podpisany tylko w przypadku zakończenia negocjacji Skarbu Państwa ze wszystkimi spółkami, tj.: PGE, Eneą, Energą i Tauronem.

Firmy poinformowały, że przeprowadzą szczegółową analizę propozycji. Ewentualna akceptacja będzie uzależniona od pozyskania przez spółki niezbędnych zgód korporacyjnych.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: NABE | tauron | enea | Energa | PGE Polska Grupa Energetyczna SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »