Kuria chciała wybudować luksusowy hotel. Dostała zgodę Watykanu, plany zablokował sąd

Archidiecezja Warmińska wraz z warszawskim deweloperem BBI Development chciały wybudować luksusowy hotel niedaleko Olsztyna. Mimo zgody Watykanu, plany pokrzyżował sąd w Olsztynie - swoją decyzją storpedował dalsze prace nad projektem. Inwestorzy nie zamierzają jednak wywiesić białej flagi, a decyzja może jedynie wpłynąć na opóźnienie w realizacji budowy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Olsztynie unieważnił plan zagospodarowania przestrzennego terenu nad Jeziorem Łańskim koło Olsztyna. To właśnie w okolicy miejscowości Rybaki i Łańsk w gminie Stawiguda, powstać miało luksusowe wczasowisko - budynek hotelowy na ponad 350 pokoi, część relaksacyjna oraz domki przeznaczone na sprzedaż dla indywidualnych odbiorców.  

To wspólny projekt Archidiecezji Warmińskiej oraz spółki BBI Development. Nie wiadomo, jak potoczą się losy inwestycji, ale według planów, obiekt ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, wykorzystującym rozwiązania ekologiczne - energia miałaby pochodzić z odnawialnych źródeł, a obiekt byłby zasilany przez fotowoltaikę i pompy ciepła. Zabudowa miała mieć charakter ekstensywny, a więc jedynie 10 proc. terenu nieruchomości zostałoby zabudowane.

Reklama

Mimo zgody Watykanu, sąd powiedział "nie"

Luksusowy hotel miał powstać na gruntach Kościoła należących do Archidiecezji Warmińskiej. W założeniach kuria miała mieć 51 proc. udziałów w przyszłych zyskach przedsięwzięcia, a prywatny inwestor 49 proc.

Na realizację inwestycji warmińskiemu Kościołowi zgodę wyraził Watykan - to standardowa procedura w takich przypadkach - ale WSA w Olsztynie zdecydował się unieważnić plan zagospodarowania przestrzennego, co na ten moment torpeduje dalsze prace nad projektem.

- Postępowanie może mieć wpływ na termin zakończenia inwestycji hotelowej, jaką zamierza zrealizować nieopodal Jeziora Łańskiego spółka Projekt Rybaki-Łańsk. Możliwość realizacji projektu na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i dla lokalnej społeczności - powiedział Piotr Artymowski z biura prasowego spółki Projekt Rybaki-Łańsk w rozmowie z portalem wirtualnapolska.pl. - Jednakże w przypadku przeciągania się procedur spółka może skorzystać z alternatywnej ścieżki urbanistycznej, jaką są decyzje o warunkach zabudowy - dodał.

Zakończenie inwestycji wcale ma nie być jeszcze przesądzone. - Nasze wstępne opinie prawne wskazują, że stanowisko sądu jest obarczone poważnymi wadami, które, w naszej ocenie, powinny zostać wzięte pod uwagę przez sąd odwoławczy - mówi Artymowski. 

W Sądzie Administracyjnym w Olsztynie aktualnie przygotowywane jest uzasadnienie decyzji. Gminie Stawiguda przysługuje możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inwestycja | Hotel | deweloper | kuria | Watykan | plany zagospodarowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »