Lotniczy ekspert ma pokierować Pocztą Polską. Wcześniej ratował LOT przed bankructwem

Sebastian Mikosz dostał pozytywną opinię Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i może zostać prezesem Poczty Polskiej. Jako pierwszy poinformował o tym portal Money.pl. Wcześniej, w latach 2009-2011 i 2013-2015 Mikosz był prezesem Polskich Linii Lotniczych LOT.

"Z naszych informacji wynika, że Sebastian Mikosz ma zostać prezesem Poczty Polskiej" - poinformował Money.pl

Poczta ma wielkie problemy finansowe. Wcześniej media spekulowały, że to właśnie Sebastian Mikosz jest najpoważniejszym kandydatem na nowego szefa państwowego operatora. Dodajmy, że Poczta Polska zakończyła ubiegły rok ze stratą sięgającą 700 mln zł. 

Sebastian Mikosz w latach 2009-11 i 2013-15 stał na czele państwowego przewoźnika (PLL LOT) i odpowiadał za jego restrukturyzację. Później był m.in. prezesem linii lotniczych Kenya Airways oraz wiceprezesem Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA).

Reklama

Poczta Polska to największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

Przypomnijmy, że już 8 lutego 2024 r. odbyło się NWZ spółki Poczta Polska SA, które odwołało ze składu rady nadzorczej troje członków: Magdalenę Tarczewską-Szymańską, Agnieszkę Bolesta oraz Zbigniewa Dżugaja. Jednocześnie powołani do składu rady nadzorczej zostali: Magdalena Gaj, Paweł Wojciechowski (na funkcję przewodniczącego), Jerzy Sławek oraz Mariusz Popek.

Miliardy dla Poczty Polskiej? Jest projekt

Złożony właśnie w Sejmie przez posłów KO projekt zmiany w ustawie Prawo pocztowe przewiduje przekazanie Poczcie Polskiej prawie 2 mld zł tytułem wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu świadczenia tzw. usług powszechnych (w 2024 i 2025 roku).

Projekt zakłada wprowadzenie mechanizmu wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia pocztowych usług powszechnych. Jednocześnie przewiduje podniesienie maksymalnego limitu wydatków budżetu państwa na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przez wyznaczonego operatora pocztowego z 593 do 750 mln zł w 2024 r., i z 651 do 1244 mln zł w 2025 roku. W sumie jest to 1944 mln zł. Jak jednak zastrzegają autorzy projektu, rzeczywisty wzrost wydatków budżetu państwa w latach 2022-2025 wynosi 53 mln zł, ponieważ nie wydano 697 mln zł, przeznaczonych na ten cel na rok 2023 r.

Polski rząd oczekuje na notyfikację przez Komisję Europejską pomocy publicznej na lata 2021-2025 dla Poczty Polskiej w postaci finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych - w wysokości ponad 3,2 mld zł.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Poczta Polska | spółki skarbu państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »