Lotos Petrobaltic przy wiatrakach będzie współpracował z RWE Renewables
Lotos Petrobaltic i Baltic Trade and Invest podpisali list intencyjny o współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych. Firmy będą współpracować w zakresie badań geotechnicznych gruntu, potencjalnego zapewnienia statków instalacyjnych i statku inspekcyjnego podczas fazy prac budowlanych i obsługi farmy wiatrowej oraz inspekcji i serwisu instalacji podwodnych.
Obie strony zadeklarowały chęć kontynuowania współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
BTI to spółka zależna niemieckiej firmy RWE Renewables, drugiego co do wielkości dewelopera i operatora morskich farm wiatrowych na świecie.
W grudniu zeszłego roku Lotos Petrobaltic, spółka zależna Lotosu, zakończył prace wiertnicze na obszarze projektowanej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW, zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Rozpoznanie geologiczne dna Bałtyku zostało zlecone właśnie przez RWER.
- Lotos Petrobaltic zamierza wykorzystać cały swój dostępny potencjał i doświadczenie do realizacji nowych, innowacyjnych przedsięwzięć oraz aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej jako narodowy operator przy stawianiu, uruchamianiu i serwisowaniu morskich farm wiatrowych w Polskiej Ekonomicznej Strefie Morza Bałtyckiego, ale również świadczyć usługi na zewnątrz - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes firmy.
- Nasza spółka jest otwarta na Nowy Zielony Ład i upatruje szans w transformacji z firmy stricte wydobywczej w przedsiębiorstwo, które będzie działać również na rynku zielonej energii, angażując się w łańcuch dostaw na rzecz morskich farm wiatrowych - dodaje.
Lotos Petrobatic ma 30-letnie doświadczenie w zakresie prowadzenia rozpoznania dna morskiego, inspekcji instalacji i konstrukcji podwodnych, serwisu instalacji podwodnych, zarządzania projektami inwestycyjno-serwisowymi oraz w pełnym zakresie zarządzania eksploatacją statków, transportu personelu, dostawy ładunków, paliwa i wody.
Spółka BTI jest w trakcie rozwoju morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Rozwija się również w zakresie pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
Spółka chce stworzyć w Polsce solidną bazę logistyczną, organizacyjną i naukową w celu zabezpieczenia zasobów ludzkich i materialnych, dedykowanych do udziału w łańcuchu dostaw innowacyjnych i prestiżowych projektów morskich farm wiatrowych.
morb