Ludzie Putina inwestują w Portugalii miliony euro
Osoby z bliskiego otoczenia Władimira Putina, w tym wicepremier Rosji Tatiana Golikowa oraz były wicepremier i były minister przemysłu Wiktor Christienko, mają w Portugalii znaczące środki finansowe, m.in. inwestując je w nieruchomości - podała w piątek telewizja CNN Portugal. Jak donoszą media, “rosyjska siatka" działa w Portugalii bez problemów.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
“Otoczenie (Golikowej) wydało w Portugalii miliony euro w czasie, kiedy sytuacja milionów Rosjan ulegała pogorszeniu" - zauważa stacja, przypominając, że wybuch wojny na Ukrainie i nałożone na Rosję sankcje pokrzyżowały rosyjskim władzom plany inwestycyjne w Portugalii.
Wiktor Christienko ma być inną osobą z “rosyjskiej siatki", która w Portugalii obraca dużymi środkami finansowymi. Inwestowane są one m.in. w kurortach aglomeracji lizbońskiej.
CNN Portugal cytuje Joao Paulo Batalhę, byłego szefa walczącej z korupcją organizacji Transparencia e Integridade, który uważa, że grupa osób związanych z Kremlem zainwestowała w Portugalii środki zdobyte w sposób nielegalny.
- To brudne pieniądze, gdyż w Rosji nikt nie wzbogaca się na pracy polityka (...). Te rosyjskie przedsięwzięcia mają wszelkie znamiona prania brudnych pieniędzy - powiedział Batalha.
Lizbońskie media, komentując doniesienia CNN Portugal, odnotowują, że od 2021 r. obywatelstwo tego kraju ma rosyjski miliarder powiązany z Kremlem Roman Abramowicz.
Dzięki sprzedaży złotych wiz portugalska gospodarka zyskała we wrześniu br. 67,4 mln euro, czyli o 80 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu w 2021 r.
Jak poinformowało ostatnio MSW Portugalii, we wrześniu br. przyznano 120 złotych wiz. Nabyli je głównie obywatele Chin, USA, Wlk. Brytanii oraz Brazylii. Resort sprecyzował, że od stycznia do września br. władze Portugalii wręczyły obcokrajowcom 926 złotych wiz.
Przyznawane od października 2012 r. złote wizy pozwalają obywatelom państw spoza strefy Schengen przebywać na jej terenie dzięki uzyskanemu statusowi stałego rezydenta w Portugalii.
Zgodnie ze statystykami rządu Portugalii zdecydowana większość nabywców złotych wiz odebrała je w efekcie zakupu nieruchomości o wartości nie mniejszej niż 500 tys. euro.
Według danych MSW wśród ponad 11 tys. nabywców złotych wiz, jakie Portugalia wydała od 2012 r., znalazło się też ponad pół tysiąca osób, które zainwestowały co najmniej 350 tys. euro w remont domów.
Od października 2012 r. do września br. złote wizy przyniosły portugalskiej gospodarce wpływy na poziomie ponad 6,5 mld euro.