Majątek Jacka Majchrowskiego. Gigantyczne oszczędności, wielki dom i kolekcja obrazów

Jacek Majchrowski, najdłużej urzędujący prezydent w historii Krakowa, nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję na fotelu włodarza miasta. Urząd piastuje od 2002 roku, w tym czasie zdążył pokaźnie powiększyć swój majątek. Majchrowski posiada gigantyczne oszczędności, wielki dom i kolekcję obrazów - ale nie tylko.

Majątek Jacka Majchrowskiego w ciągu ostatnich czterech lat wzrósł o 200 tys. złotych - wynika z najnowszego dostępnego oświadczenia majątkowego prezydenta Krakowa (za 2022 rok), opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej krakowskiego magistratu. Poprzednie dane pochodziły z 2018 r., kiedy zaczynał swoją ostatnią kadencję na stanowisku włodarza miasta. 

Jacek Majchrowski z niemałym majątkiem. Na koncie ma miliony

W oświadczeniu majątkowym za 2018 rok Jacek Majchrowski wpisał ponad 1 mln 700 zł oszczędności. W najnowszym oświadczeniu pochodzącym z 2022 r. wynika, że prezydent Krakowa w ciągu swojej ostatniej kadencji zwiększył swoje oszczędności o 200 tys. zł - w rubryce sprzed dwóch lat wpisał już kwotę 1,9 mln zł.  

Reklama

Do tego bez zmian pozostały dewizy: 42 926 dolarów amerykańskich, ponad 15,4 tys. euro i 410 funtów - łącznie o równowartości około 223 tys. zł.

Nieruchomości i kolekcja obrazów Majchrowskiego

Imponująco wygląda również kwestia nieruchomości, które posiada wciąż jeszcze urzędujący prezydent Krakowa.

Zarówno w zestawieniu z 2018, jak i 2022 r. wpisał dom o powierzchni 650 metrów kwadratowych, ubezpieczony na kwotę 2,5 mln zł. Do tego w ostatnich latach Majchrowski wzbogacił się o działkę o powierzchni 0,86 ha, o wartości oszacowanej na 1 mln zł. 

Majchrowski posiada również kolekcję obrazów. W rubryce "składniki mienia ruchomego o wartości ponad 10 tys. zł" wpisał 22 obrazy i 15 odznaczeń i odznak wchodzących w skład kolekcji. 

Zarobki prezydenta Krakowa

Jacek Majchrowski, co miesiąc otrzymuje również wynagrodzenie prezydenckie. W oświadczeniu majątkowym za 2022 r. wpisał 270 tys. złotych wpływów z tytułu wynagrodzenia z Urzędu Miasta Krakowa. 

Prezydent, z racji osiągnięcia wieku emerytalnego (ma 77 lat), pobiera także emeryturę z ZUS o łącznej wysokości 127 tys. zł rocznie, a także ponad 100 tys. zł pensji z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, której jest jednym z założycieli.

Wybory w Krakowie. Jacek Majchrowski zrezygnował ze startu

W listopadzie Jacek Majchrowski ogłosił, że nie wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych

- 21 lat to jest kawał czasu. Ta epoka skłania do tego, aby dokonać pewnych podsumowań - mówił Majchrowski podczas ogłaszania swojej decyzji, która wywołała polityczne trzęsienie ziemi w stolicy Małopolski. Swoją decyzję tłumaczył podeszłym wiekiem. - Mam 77 lat, jeżeli chciałbym wystartować w wyborach, to kończyłbym kadencję w wieku 82 lat - mówił na konferencji prasowej. 

Rezygnacja Jacka Majchrowskiego oznacza nowe polityczne rozdanie w mieście po ponad dwóch dekadach. 

Do tej pory start w wyborach ogłosili: Marcin "Bzyk" Bąk (bezpartyjny), Łukasz Kmita (Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Komarewicz (Polska 2050-Trzecia Droga), Stanisław Mazur (bezpartyjny, "Lepszy Kraków"), Aleksander Miszalski (Platforma Obywatelska), Andrzej Kulig (bezpartyjny, "Ku przyszłości"), Łukasz Gibała (bezpartyjny, Kraków dla Mieszkańców), a także Konrad Berkowicz (Konfederacja). 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Majchrowski | majątek | prezydent | Kraków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »