Małe elektrownie jądrowe w Polsce. Podpisano ważne porozumienie o współpracy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisali umowę w sprawie współpracy przy małych elektrowniach jądrowych (SMR).

Umowa przewiduje, że NFOŚiGW i OSGE - w ramach inwestycji kapitałowej - doprowadzą do przygotowania, budowy i komercjalizacji obiektów energetyki jądrowej przy wykorzystaniu reaktorów typu BWRX-300 GE Hitachi.

Przedsięwzięcie oparte o środki krajowe

Strony porozumienia uzgodnią cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny projektu i harmonogram jego realizacji, biznesplan oraz postanowienia umowy inwestycyjnej.

- Nawiązujemy współpracę, która ma poparcie w umowie. Nie możemy podać szczegółów co do finansowania, ale deklarujemy, że jesteśmy gotowi. Wspólnie będziemy finansować to przedsięwzięcie i wspólnie dzielić koszty - powiedział Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Reklama

Z jego słów wynika, że planowane jest wejście kapitałowe NFOŚiGW w to przedsięwzięcie. Jak powiedział, za wcześnie na określenie wysokości zaangażowania.

- Naszym celem nie jest wchodzenie kapitałowe, by spółką dowodzić. Celem jest dofinansowanie. (...) Nie przewidujemy wejścia na większościowy udział, chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa finansowego - powiedział Michalski.

- Dysponujemy środkami krajowymi i zagranicznymi. To przedsięwzięcie zamierzamy opierać o środki krajowe - dodał wiceprezes NFOŚiGW.

Wskazał, że w związku z rozwojem OZE konieczna jest stabilizacja systemu energetycznego energetyką jądrową, także rozproszoną.

Pierwszy reaktor do końca lat 20.

Przedstawiciele Orlen Synthos Green Energy nie wykluczają też pozyskiwania partnerów do poszczególnych inwestycji. Poinformowali, że w kwietniu będą mogli podać szczegóły dotyczące pierwszych lokalizacji SMR-ów. Pierwszy reaktor miałby powstać do końca lat 20.

- Umowa otwiera szanse na dekarbonizację polskiej gospodarki, przede wszystkim przemysłu, elektrociepłowni i energetyki - powiedział Rafał Kasprów, prezes Orlen Synthos Green Energy.

- Dziura związana z ograniczeniem produkcji ze źródeł węglowych w energetyce i ciepłownictwie w połowie lat 30. będzie wynosić powyżej 10 GW - dodał.

W lipcu 2022 roku Orlen Synthos Green Energy, spółka joint venture utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy, złożyła wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki. Koncern ma wyłączność w Polsce na wykorzystanie technologii BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy.

Kasprów poinformował, że w przyszłym miesiącu spodziewać się można opinii ogólnej PAA. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »