Małe firmy nie muszą wdrażać innowacji samodzielnie

Mikro-, małe i średnie firmy często mają problemy z wdrożeniem innowacji. W innowacjach małym firmom pomagają Instytucje Otoczenia Biznesu i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Mikro-, małe i średnie firmy często mają problemy z wdrożeniem innowacji. Powodów dlaczego tak się dzieje jest wiele: brak odpowiednich możliwości finansowych, kompetencji, ograniczone zasoby ludzkie.

Zakup technologii nie jest tani, a rozbudowana oferta na rynku dodatkowo komplikuje wybór tej, która w największym stopniu spełni oczekiwania i przełoży się na realne korzyści dla przedsiębiorcy. MŚP nie są jednak skazane jedynie na siebie.

W innowacjach małym firmom pomagają Instytucje Otoczenia Biznesu i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Reklama

Firmy, które planują transfer technologii i inwestycję w innowacje, mogą dzięki konkursowi prowadzonemu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości - "Proinnowacyjne usługi IOB dla MŚP" - uzyskać dofinansowanie, zarówno na pomoc doradczą, jak i inwestycyjną, w rynkowym wdrożeniu nowej technologii lub znacząco ulepszonego produktu.

Poddziałanie 2.3.1 "Proinnowacyjne usługi IOB dla MŚP" w ramach programu Inteligentny Rozwój skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, potrzebujących wsparcia we wdrożeniu nowego lub unowocześnionego wyrobu, usługi czy nowej technologii, albo usprawnień w procesie produkcji.

W opracowanie zmiany technologicznej, analizę skutków, a na koniec - wdrożenie nowych rozwiązań zaangażowane są akredytowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii Instytucje Otoczenia Biznesu.

W stronę technologicznej rewolucji

IOB - ośrodki innowacji, parki naukowo-technologiczne, centra transferu technologii - wezmą na siebie opracowanie modelu finansowego, oszacowanie ryzyka, oszacowanie zasadności danej innowacji, efektów ekonomicznych i produkcyjnych, analizy alternatywnej ścieżki rozwoju, pomocy w przygotowaniu dokumentacji, doradztwa w procesie przygotowania i przeprowadzenia negocjacji, zakupu i pilotażowego wdrożenia, jak również monitorowania i oceny efektów technologii.

Ważne, by IOB były akredytowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Łącznie będzie można otrzymać z PARP ponad 1 mln zł na usługi akredytowanych Instytucji Otoczenia Biznesu i realizację inwestycji związanej z wdrożeniem innowacyjnych produktów.

Na rządowej liście znajduje się 130 IOB (m.in. centra transferu technologii oraz parki i inkubatory technologiczne), które obejmuje program dofinansowania.

Wybierz i zainwestuj

Co zyskuje przedsiębiorca dzięki współpracy z IOB w ramach programu realizowanego przez PARP? Przede wszystkim dofinansowanie na zakup tzw. usługi proinnowacyjnej, która ma wesprzeć go we wdrożeniu innowacji (doradztwo i testy), a także dodatkowe środki na implementację nowych rozwiązań (inwestycja). Trzeba pamiętać, że musi to być nowy lub znacząco ulepszony produkt.

Na ten cel firma może uzyskać dofinansowanie do maksymalnie 70 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Ich dolna granica na same usługi świadczone przez IOB to 50 tys. zł, górna zaś 500 tys. zł. Oznacza to, że PARP może zwrócić od 35 do 350 tys. zł.

Natomiast na inwestycję przewidziano dofinansowanie do 700 tys. zł. Wynika to z tego, że maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych, które są dozwolone w ramach programu nie mogą przekroczyć dwukrotności kosztów usług doradczych lub usług wsparcia innowacji.

Program kładzie nacisk na innowacyjność nowych rozwiązań.

Nie mogą być one wyłącznie teoretyczne, na papierze, ale przyjmować wymiar praktyczny. Niezależnie od tego, czy będzie to innowacja procesowa, czy produktowa, muszą mieć one realne zastosowanie w codziennym funkcjonowaniu firmy.

Dopuszczalne jest także nabycie rzeczowych aktywów trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych związanych z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem mocy produkcyjnych już istniejącego, dywersyfikacją produkcji i rozszerzeniem oferty o nowe produkty, a także istotna zmiana dotychczasowego procesu produkcyjnego.

Poziom dofinansowania uzależniony jest od miejsca prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę. Najwięcej mogą zyskać mikro- i małe firmy z województw wchodzących w skład makroregionu Polski Wschodniej: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Wnioski można składać do 25 października br. Przed przedsiębiorcami jeszcze trzy rundy:

*dla rundy II - nabór wniosków o dofinansowanie odbywa się w terminie od 1 czerwca 2018 r. do 31 lipca 2018 r.;

*dla rundy III - nabór wniosków o dofinansowanie będzie realizowany w terminie od 1 sierpnia 2018 r. do 30 września 2018 r.;

*a dla rundy IV - od 1 października 2018 r. do 25 października 2018 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00:00).

Czas realizacji projektu nie może być dłuższy niż 3 lata.

Wnioski należy składać wykorzystując dla tego Generator Wniosków na stronie internetowej PARP. Ich ocena trwa do 60 dni, licząc od dnia zakończenia naboru wniosków w danej rundzie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PARP | unijne wsparcie upraw ekologicznych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »