Reklama

Małe reaktory modułowe dla KGHM. "Decyzja amerykańskiego regulatora przybliża nas do realizacji własnych planów"

Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który przybliża nas do realizacji własnych planów dot. atomu - stwierdził prezes KGHM Tomasz Zdzikot, odnosząc się do wydania certyfikatu dla projektu małego reaktora modułowego NuScale Power przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego. Pierwsza elektrownia w tej technologii firmy NuScale powinna powstać w Polsce do końca dekady.

Nuscale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA

"Decyzja amerykańskiego regulatora to przełomowy moment, który zdecydowanie przybliża nas do realizacji własnych planów dotyczących atomu. To dla nas ważny sygnał, potwierdzający, że małe reaktory modułowe to nie tylko wizja przyszłości, ale jak najbardziej realna odpowiedź na potrzeby energetyczne wielkiego przemysłu" - wskazał prezes KGHM Tomasz Zdzikot, cytowany w poniedziałkowej informacji.

Przypomniano, że w lutym ubiegłego roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. "Teraz technologia oferowana przez Nuscale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA, stając się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych" - stwierdzono.

Wyjaśniono, że w energetyce jądrowej certyfikację projektów przeprowadza się celem minimalizowania ryzyka inwestycyjnego. "Uzyskany przez NuScale Power końcowy certyfikat daje gwarancję inwestorom, że ustalenia w nim zawarte są wiążące" - zaznaczył ekspert KGHM prof. Ludwik Pieńkowski. Zwrócił uwagę, że jego wydanie przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) to ostatni etap procesu rozpoczętego w styczniu 2017 r. dla modułów o mocy 50 MW i modularnego bloku o łącznej mocy 600 MW składającego się z 12 modułów. "Zmodyfikowany projekt NuScale Power zakłada, że bloki energetyczne będą wyposażone w moduły o mocy 77 MW i NRC właśnie uruchomiło proces jego certyfikacji" - dodał.

Jak zauważono, opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. "To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało certyfikację Komisji Dozoru Jądrowego USA" - podkreślono.

Według prezesa i dyrektora generalnego NuScale Power Johna Hopkinsa wydanie oficjalnej certyfikacji przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego (NRC) dla małego modułowego reaktora jądrowego (SMR) firmy NuScale Power "jest historycznym krokiem przybliżającym nas do przyszłości, w której świat będzie zasilany wyłącznie czystą energią". "Certyfikacja NRC czyni elektrownię jądrową VOYGR™ firmy NuScale rozwiązaniem gotowym do wdrożenia przez naszych klientów w krótkim horyzoncie czasowym" - dodał Hopkins. Zwrócił uwagę, że NRC musiała zapoznać się z wnioskiem o certyfikację, który zawierał ponad dwa miliony stron szczegółowej dokumentacji technicznej.

Reklama

Wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA)

Przypomniano, że w lipcu 2022 r. KGHM złożył wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o wydanie ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z 6 modułów, każdy o mocy 77 MW. "Wniosek przygotowano między innymi w oparciu o dokumentację projektu, który właśnie uzyskał końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych" - zaznaczono.

Wskazano, że projekt małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związany z Polityką Klimatyczną KGHM, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Przypomniano, że podczas ubiegłorocznego szczytu G7 prezydent Joe Biden wymienił firmę NuScale "jako przykład wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnił o swoim wsparciu dla inwestycji planowanych w Europie". W opinii szefowej Biura Energii Nuklearnej w Departamencie Energii USA Kathryn Huff, SMRy "to innowacja w najlepszym wydaniu".

Na początku stycznia br. polska Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała PAP, że prowadzi analizę wniosków o ocenę technologii SMR złożonych przez KGHM i Orlen w lipcu 2022 r. Dodała, że za wcześnie na konkluzje - prezes PAA wydaje opinię w ciągu 6 miesięcy, w sytuacjach skomplikowanych czas ten można wydłużyć do 9 miesięcy.

W kolejce po małe reaktory SMR

8 lipca 2022 r. Orlen Synthos Green Energy (OSGE) spółka z grupy PKN Orlen złożyła wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA). Tego dnia swój wniosek do PAA o ocenę technologii SMR złożył też KGHM. Orlen ma wyłączność w Polsce na wykorzystanie technologii BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy. Komercjalizacją technologii mikro i małych reaktorów jądrowych zajmuje się ORLEN Synthos Green Energy.

Z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska przytoczonych w poniedziałkowej informacji wynika, że 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju.

KGHM

149,2500 +1,1000 0,74% akt.: 26.01.2023, 17:51
  • Otwarcie 150,0000
  • Max 151,0000
  • Min 148,7000
  • Kurs odniesienia 148,1500
  • Suma wolumenu 402 806
  • Suma obrotów 60 393 180,75
  • Widełki dolne 135,0000
  • Widełki górne 165,0000
Zobacz również: BOGDANKA BOGDANKA COALENERG
PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »