Małopolskie: Wkrótce przetarg na najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny
W tym roku ruszą przetargi na wykonanie najgłębszego w Polsce odwiertu geotermalnego w Bańskiej Niżnej na głębokość ponad 5 tys. metrów oraz na wykonanie magistrali ciepłowniczej łączącej odwiert z Nowym Targiem - poinformowali w piątek na konferencji włodarze Szaflar i Nowego Targu.
Pod koniec września Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 45 mln zł na wykonanie odwiertu badawczo-eksploatacyjnego w gminie Szaflary.
- Beneficjentem tej dotacji tak naprawdę jest całe Podhale, nasi mieszkańcy oraz turyści, którzy tu przyjeżdżają, bo czyste Podhale, wolne od zanieczyszczeń to oczekiwanie wszystkich. Odwiert powinien zabezpieczyć potrzeby grzewcze Nowego Targu i Szaflar, a nadwyżki będą mogły zasilić w ciepło także Zakopane, bo tam sieć cały czas się rozbudowuje - powiedział wójt Szaflar Rafał Szkaradziński.
Odwiert ma powstać w sąsiedztwie istniejących odwiertów i sięgać do złóż eocenu numulitowego i mezozoiku. Geolodzy spodziewają się, że temperatura wody na głębokości 5,3 km w tym miejscu może osiągać 130 st. C. To da możliwość produkcji prądu. Jeżeli przewidywania specjalistów się spełnią, będzie to pierwsza w Polsce elektrownia geotermalna. Według planów eksploatacja odwiertu ma ruszyć w październiku 2020 r.
- Po wykonaniu odwiertu dowiemy się, czy złoża wystarczą na przyszłe pokolenia. Najważniejsze jest to, żeby nie myśleć tylko o teraźniejszości, ale o przyszłości. Pierwsze przetargi, w tym na wykonanie odwiertu, chcemy ogłosić jeszcze w tym roku - ogłosił Szkaradziński.
Na bazie nowego źródła ma także powstać pierwsza w Polsce elektrownia geotermalna, która w planach ma zasilić wszystkie instalacje geotermalne. Dzięki elektrowni system będzie niezależny od dostaw energii z zewnątrz.
- To na tyle innowacyjny pomysł, że wszystko musi być dokładnie zbadane. Na razie, nie wiemy dokładnie, jakie moce energii elektrycznej będziemy mogli uzyskać - wyjaśnił wójt.
Wraz z odwiertem powstanie nowa sieć ciepłownicza w kierunku Nowego Targu. Dotychczasowe odwierty zaopatrywały w ciepło głównie Zakopane.
Na wrzesień przyszłego roku zaplanowano powołanie nowej spółki pod nazwą Geotermia Nowotarska, która ma zająć się podłączeniem Nowego Targu do sieci geotermalnej.
- Dla naszego miasta podłączenie do sieci geotermalnej to spełnienie marzenia, które żyje cały czas wśród mieszkańców. Przez lata ten pomysł był kwestionowany z uwagi na obawy o wzrost cen ciepła, natomiast na dzień dzisiejszy, kiedy widzimy rosnące ceny węgla, kiedy mamy coraz większą świadomość ekologiczną, to pomysł zyskuje wielu zwolenników - powiedział Grzegorz Watycha burmistrz Nowego Targu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył we wrześniu 107 mln zł na inwestycje geotermalne w Polsce. Pozostałymi beneficjentami są Sochaczew, Sieradz i Lądek Zdrój.
Według danych Ministerstwa Środowiska na terenie Polski udokumentowanych jest 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. W naszym kraju działa kilka ciepłowni geotermalnych, z których pierwsza powstała w 1993 r. w Bańskiej Wyżnej w gminie Szaflary, a kolejne w Pyrzycach, Mszczonowie, Uniejowie i Stargardzie.