Reklama

Marczak: Polska przygotowana na zawirowania na rynkach

Polska jest przygotowana na zawirowania, jakie obserwowane są ostatnio na rynkach finansowych - poinformował na konferencji prasowej Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

- Jesteśmy przygotowani na taką sytuację. Obserwujemy ze spokojem to, co się dzieje. W odpowiednim momencie dokonaliśmy w styczniu emisji zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym i obecnie mamy sfinansowane ponad 50 proc. potrzeb pożyczkowych - powiedział.

W ostatnich dniach złoty tracił na wartości za sprawa niepokojów na rynkach w Turcji i Argentynie.

Marczak dodał, że przy dobrej sytuacji na rynku może nie być emisji długu w bonach w 2014 roku.

- Emisja bonów skarbowych jest wypadkową dwóch elementów: potrzeb pożyczkowych i sprzedaży obligacji. Jeżeli sytuacja rynkowa będzie pozwalać na efektywną sprzedaż obligacji, to emisja bonów będzie uzależniona tylko od bieżącej sytuacji płynnościowej budżetu. Inaczej mówiąc, jeżeli będzie zapotrzebowanie na krótkie finansowanie w krótkim okresie - szczególnie w pierwszym półroczu - to takiej emisji nie wykluczamy - powiedział.

Reklama

- Drugie zastrzeżenie: jeżeli sytuacja rynkowa będzie oznaczała, że sprzedaż obligacji musiałaby się odbywać na warunkach ekonomicznie nieuzasadnionych, to wtedy również emisji nie wykluczamy. Jeżeli sytuacja będzie dobra to teoretycznie bonów skarbowych może w tym roku nie być - dodał.

Z danych MF wynika, że w bieżącym roku największe wykupy skarbowych papierów wartościowych na rynku krajowym przypadają na styczeń - 21,96 mld zł, kwiecień - 29,63 mld zł i lipiec 10,37 mld zł. W grudniu do wykupu są papiery za 0,95 mld zł, a w pozostałych miesiącach wartość zapadającego długu nie przekracza 200 mln zł.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »