Marian Banaś nowym ministrem finansów
Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał we wtorek Mariana Banasia na stanowisko ministra finansów. Była minister finansów Teresa Czerwińska wejdzie do zarządu NBP - dowiedziała się PAP Biznes w dwóch źródłach.
Marian Banaś był wiceministrem finansów, szefem Krajowej Administracji Skarbowej, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych.
Marian Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1979).
W 1980 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną w 1996 r. egzaminem sędziowskim oraz aplikację NIK-owską. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego (2009-2010).
W latach 1976-1980 był jednym z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 r. odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w "Solidarności".
Marek Banaś doradzał ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego. W latach 1992-2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach (m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego). Od 21 listopada 2005 r. do 2 stycznia 2008 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, od 28 listopada 2005 także szefem Służby Celnej.
......................
Była minister finansów Teresa Czerwińska wejdzie do zarządu NBP - dowiedziała się PAP Biznes w dwóch źródłach.
NBP nie odpowiedział do momentu publikacji niniejszej depeszy na pytania PAP Biznes ws. nowej funkcji T. Czerwińskiej.
We wtorek prezydent Andrzej Duda powołał Mariana Banasia na stanowisko ministra finansów, który zastąpił na tym stanowisku Teresę Czerwińską. Banaś był dotąd sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, szefem Krajowej Administracji Skarbowej.
Zgodnie z ustawą o NBP w skład zarządu banku wchodzi 6-8 osób. Obecnie zarząd NBP liczy 6 osób, po tym jak w kwietniu br. wygasła kadencja Jacka Bartkiewicza, a wcześniej, w 2018 r., Katarzyna Zajdel-Kurowska odeszła z zarządu NBP do Banku Światowego. Kadencja członka zarządu NBP trwa 6 lat.
Jestem spokojna o realizację wszystkich zobowiązań resortu - zapewniła we wtorek nowa minister rodziny Bożena Borys-Szopa. Dotychczasowa szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podkreśliła, że w ministerstwie zostawiła "kawałek serca, ciężkiej pracy i naprawdę znakomity zespół".
Nowa minister rodziny Bożena Borys-Szopa przybyła we wtorek po południu do siedziby Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Powitała ją tam dotychczasowa szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyła mandat eurodeputowanej. Towarzyszyli jej wiceministrowie: Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz, Marcin Zieleniecki i Kazimierz Kuberski.
Borys-Szopa zwróciła uwagę, że z obecnym kierownictwem MRPiPS współpracowała już jako przewodnicząca sejmowej Komisji polityki społecznej i rodziny. Dodała, że również prywatnie lubi się z minister Elżbietą Rafalską.
"Pani minister zostawia ministerstwo z nakreślonym harmonogramem poszczególnych prac. Do końca kadencji niewątpliwie wszystkie te zobowiązania resortu wykonamy. Jestem spokojna o realizację, ponieważ znam cały zespół (...) - to są najlepsi fachowcy" - powiedziała minister.
"To z jednej strony dla mnie olbrzymi zaszczyt, z drugiej strony mam świadomość, że jest to olbrzymie wyzwanie. Mam jeszcze świadomość, że Elżbieta Rafalska to jest klasa sama w sobie i że niewątpliwie państwo będziecie się starali mnie porównywać. Ale oprócz tego, że my się bardzo lubimy, ale też się trochę różnimy. Ja pochodzę ze Śląska. Śląsk - jak państwo doskonale wiecie - to tradycja, tradycja rodziny, pracy, etos pracy. To są te elementy, a właściwie te priorytety, które są najważniejsze w tym ministerstwie" - dodała.
Borys-Szopa podarowała dotychczasowej szefowej MRPiPS figurkę św. Barbary z węgla.
Rafalska witając nową minister podkreśliła, że jest ona wybitnym specjalistą problemów społecznych, z którą, jako szefowa resortu, bardzo często współpracowała podczas prac parlamentarnych.
Jak zaznaczyła, Borys-Szopa jest znana ze swojej związkowej działalności. "Związkowe serce ma szczególne znaczenie w naszym resorcie" - dodała.
Rafalska podkreśliła, że rząd PiS w polityce społecznej postawił na rodzinę i to - jak dodała - była najlepsza decyzja. "Program polityki rodzinnej (jest realizowany) w wymiarze do tej pory niespotykanym w Polsce. To program, na który miliony polskich rodzin przez wiele lat czekały" - powiedziała.
Wskazała w tym kontekście m.in. na program "Rodzina 500 plus", "Maluch Plus", "Mama 4 plus", a także na projekty na rzecz seniorów czy rynku pracy.
Dotychczasowa szefowa resortu rodziny dziękowała m.in. swoim współpracownikom. "Zostawiam świetny zespół osób o wysokich kompetencjach, na których można polegać i którzy nigdy mnie nie zawiedli" - przyznała.
"Zostawiam w tym ministerstwie kawałek serca, ciężkiej pracy i naprawdę znakomity zespół. Jestem spokojna, że programy będą nie tylko kontynuowane, ale także będą dalej rozwijane przez nową minister Bożenę Borys-Szopę" - dodała Rafalska.
Wiceminister Stanisław Szwed podziękował odchodzącej minister Rafalskiej za prawie 4-letnią współpracę. "Wierzę, ze nadal będziemy działać wspólnie na rzecz polskich rodzin" - powiedział.
Bożena Borys-Szopa z wykształcenia jest prawniczką, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W latach 1998-2002 sprawowała funkcję przewodniczącej Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, a od 2002 r. była jej wiceprzewodniczącą. W latach 1998-2006 r. była członkiem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W 1991 r. weszła w skład Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, a w 2002 r. została wiceprzewodniczącą i sekretarzem zarządu regionu.
Od marca 2006 r. do sierpnia 2008 r. sprawowała funkcję głównego inspektora pracy. Od listopada 2008 r. była doradcą prezydenta ds. społecznych i kontaktów z partnerami społecznymi oraz prawa pracy i bhp. Od 2009 do 2010 była ministrem w Kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W tej kadencji Sejmu była przewodniczącą sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.