Masz nadpłatę PIT? Skarbówka wyśle zwrot pieniędzy

Nadpłata PIT - co to znaczy, że wystąpiła nadpłata podatku w rozliczeniu? Pytanie to bez wątpienia pojawi się w głowie niejednego podatnika rozliczającego się z fiskusem. W wypadku nadpłaty PIT mowa o prawdziwym powodzie do radości. Wystąpienie nadpłaty oznacza bowiem gwarancję, że skarbówka wyśle zwrot pieniędzy.

  • Nadpłata PIT może, choć nie musi, wystąpić w ramach rozliczenia deklaracji podatkowej z poprzedni rok.
  • Występuje ona w sytuacji, gdy w ciągu roku w zaliczkach na podatek przekażemy więcej od kwoty rzeczywistego podatku do zapłacenia.
  • Im szybciej złożymy PIT, tym szybciej dostaniemy zwrot ze skarbówki, jeśli wystąpiła u nas nadpłata.

Nadpłata PIT to dobra wiadomość dla podatnika. Pytania dotyczące tego, czym nadpłata ma być, co roku pojawiają się wśród tych, którzy samodzielnie rozliczają swoją deklarację podatkową. Ta widnieje na przykład w usłudze Twój-ePIT, gdzie na stronie z podsumowaniem danych dotyczących deklaracji podatkowej znaleźć można u dołu kwotę nadpłaty PIT.

Reklama

Nadpłata PIT co to znaczy? Skarbówka wyśle zwrot pieniędzy

Nadpłata PIT występuje, gdy płacone w trakcie roku zaliczki na podatek okażą się wyższe od rocznej kwoty podatku do zapłacenia. Powstała tak nadpłata jest następnie przeznaczona do zwrotu dla podatnika. Zwrot nadpłaconego podatku ze skarbówki to niewątpliwie najprzyjemniejszy element rozliczeń deklaracji PIT.

Nadpłata PIT może wystąpić u każdego z podatnika i to niezależnie od tego, czy rozliczamy się na PIT-37, PIT-36 czy za pośrednictwem innej deklaracji podatkowej. Wystarczy, by w trakcie roku zostały odprowadzone zaliczki na podatek, które dały w sumie wyższą kwotę od podatku do zapłacenia. Urząd skarbowy nie położy ręki na tych pieniądzach, tylko wyśle zwrot podatku.

Jak otrzymać nadpłatę PIT? Kiedy urząd skarbowy wyśle pieniądze?

Aby otrzymać nadpłatę podatku PIT nie trzeba nic skomplikowanego robić, gdy już ta wystąpi. Wystarczy jedynie przekazać naszą deklarację podatkową do urzędu skarbowego. Jeśli z wyliczeń wyjdzie, że doszło do nadpłaty PIT, mamy zagwarantowany zwrot podatku.

Podatnik z nadpłatą, który złożył deklarację do skarbówki drogą elektroniczną, zwrot otrzyma w ciągu 45 dni. Natomiast nawet do 3 miesięcy na zwrot poczekać mogą podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu papierowym.

Im wcześniej złożysz deklarację, tym prędzej dostaniesz zwrot

Niezależnie od terminów, jakie obowiązują urzędy skarbowe względem wypłacania zwrotu z tytułu nadpłaty PIT, praktyka jasno pokazuje: wcześniej złożony wniosek, to wcześniej otrzymana zwrot z nadpłaty. Jeśli odpowiednio szybko uporamy się z rozliczeniem podatków za 2023 rok, pieniądze ze skarbówki otrzymać możemy jeszcze nawet w lutym.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | nadpłata | skarbówka | urząd skarbowy | zwrot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »