Mateusz Morawiecki: Rząd wyda ponad 5 mld zł na Narodową Strategię Onkologiczną

Narodowa Strategia Onkologiczna, o której mówił na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, będzie kosztować ponad 5 mld zł w latach 2020-30. Program ma pomóc w szybszej diagnozie chorób onkologicznych.

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o podpisaniu przez Radę Ministrów projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KS)). Nowe przepisy mają zapewnić wzrost efektywności leczenia nowotworów, poprzez ustandaryzowanie i koordynowanie procedur wysokospecjalistycznych dla wszystkich pacjentów, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. 

- Krajowa Sieć Onkologiczna zakłada procedury umożliwiające wykrywanie nowotworów na jak najwcześniejszych etapach ich zaistnienia, co pozwoli na szybkie i skuteczne leczenie tej trudnej choroby. Zapewni też chorym dostęp do jak najlepszej terapii i opieki - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

- Krajowa Sieć Onkologiczna to jest element naszego inwestowania w służbę zdrowia. Poziom tego inwestowania w służbę zdrowia jest bez precedensu. Bijemy naszych poprzedników tutaj na głowę. Każde parametry, wszystkie współczynniki, nowoczesnego sprzętu. Podobnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego i niemedycznego - dodał premier.

Program będzie kosztować ponad 5 mld zł

Narodowa Strategia Onkologiczna, w skład której wchodzi program KSO, na lata 2020-30 ma kosztować łącznie 5,1 mld zł. W latach 2020-2022 na realizację programu wydano 1,2 mld zł. W 2023 r. nakłady mają wynieść 450 mln zł, zaś w latach 2024-30 po 500 mln zł rocznie. Premier zaznaczył, że utworzenie nowego programu nie wpłynie na dotychczasowe finansowanie onkologii w Polsce.

- Dzisiaj spinamy w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej te elementy wszystkie razem po to, aby jak najlepiej ten dziesięcioletni budżet leczenia nowotworów był zaangażowany. To jest ponad 5 miliardów złotych tylko i wyłącznie na Narodową Strategię Onkologiczną - stwierdził. 

Co zmieni nowy program w leczeniu onkologicznym?

Nowy program zakłada m.in. ujednolicenie standardów diagnostyczno-terapeutycznych dla każdego pacjenta, rozszerzenie współpracy o specjalistów z różnych dziedzin w trakcie leczenia, wyznaczenie koordynatora onkologicznego dla każdego pacjenta, utworzenie ogólnopolskiej infolinii onkologicznej oraz prowadzenie przez jednostki objęte KSO systematycznej oceny satysfakcji pacjenta. 

- Każdy pacjent w Polsce będzie miał przypisanego koordynatora onkologicznego, który pomoże mu przejść przez ten ciężki okres od diagnozy nowotworu, poprzez terapię oraz ewentualnie rehabilitację onkologiczną - zapowiedział na tej samej konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W informacji w wykazie prac rządu informowano, że strukturę KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z centrami kompetencji i ośrodkami satelitarnymi, jak również ośrodki kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej finansowanych ze środków publicznych.

- Bardzo ważnym również elementem będzie to, że te ośrodki będą ściśle monitorowane. Będziemy monitorowali skuteczność leczenia tych ośrodków i co dwa lata będziemy podsumowywali, które będzie mogło również oznaczać, że jeżeli ośrodki nie realizują założonego celo, to nie będą funkcjonować w ramach konkretnego poziomu - dodał minister zdrowia. 

- Będziemy starali się, aby ta ustawa jak najszybciej trafiła do Sejmu; jeśli nie na najbliższe, to na kolejne posiedzenie - podsumował premier Morawiecki. 

Oprac. AB/PAP

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »