Media: Embargo na rosyjską ropę. Firmy naftowe obchodzą sankcje

Choć Zachód wprowadza kolejne sankcje na Rosję, m.in. na import surowców, rosyjska ropa naftowa wciąż trafia do krajów Unii Europejskiej. Odbywa się to "tylnymi drzwiami" - przez Turcję i Indie.

Od początku wojny w Ukrainie 24.02.2022 roku Zachód próbuje ukarać rosyjską gospodarkę za wojnę, która w świetle prawa międzynarodowego jest nielegalna - pisze kanał informacyjny ntv. Dziesięć pakietów sankcji, zakazy importu ropy drogą morską oraz pułapy cenowe zdają się nie przynosić wielkich efektów. Jednym z powodów mogą być luki prawne.

Nowa analiza pokazuje, że eksport rosyjskiej ropy na Zachód może odbywać się "tylnymi drzwiami" przez Turcję i Indie. Zgadza się, że eksport ropy z Rosji do zachodnich krajów spadł od początku wojny, ale jak informuje ntv, powołując się na brytyjski dziennik "Guardian", rafinerie w Indiach i Turcji zwiększyły w ostatnim roku import z Rosji. Pokazują to dane z badania przeprowadzonego przez organizację pozarządową Global Witness. Turcja importowała z Rosji 143 mln baryłek ropy naftowej. Odpowiada to wzrostowi o 50 procent w porównaniu z rokiem 2021.

Reklama

Ten zwiększony import mógłby dotrzeć do Europy także przez Turcję lub Indie. Jednak według "Guardiana" nie ma dowodów na to, że produkty te pochodzą bezpośrednio z rosyjskiej ropy. Tymczasem Global Witness podaje, że duże ilości rosyjskiej ropy są importowane do Turcji i natychmiast tam oczyszczane lub mieszane z ropą z innych krajów. Jak wynika z analizy tej organizacji pozarządowej, po tym jak 5 grudnia ub.r. UE wprowadziła zakaz importu rosyjskiej ropy drogą morską, koncern naftowy Shell zamówił łącznie ponad 600 tys. baryłek ropy do Holandii z rafinerii tureckich.

Z Turcji do Europy

O tym, że prawdopodobne jest to rosyjska ropa importowana z Turcji, świadczy przykład tureckiej rafinerii Star. Jak podaje za "Guardianem" kanał informacyjny ntv, Star zdominował handel Rosji z Turcją. W 2022 roku firma zakupiła ponad 60 mln baryłek rosyjskiej ropy, co stanowi 73 procent jej importu. Także druga turecka rafineria w mieście Izmit przetwarza ropę naftową z Rosji.

Z kolei firma Vitol, która jest największym światowym handlarzem energii, od początku wojny w Ukrainie kupiła z tych dwóch rafinerii 2,77 mln baryłek przeznaczonych dla Łotwy, Cypru i Holandii.

Od 5 grudnia Unia Europejska sprowadziła z Turcji pięć milionów baryłek produktów naftowych. Rok wcześniej było to 20 mln baryłek. Tylko turecka rafineria Star wyeksportowała w 2022 roku do UE 17 mln baryłek produktów z ropy naftowej.

(ntv/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle

Zobacz również:

Deutsche Welle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »