Media: "Podatek" Sasina trafi do kosza
Rząd rezygnuje z wprowadzenia tzw. podatku Sasina - poinformowało radio RMF FM. Chodzi o 50-procentowy podatek od nadmiarowych zysków największych firm. - Nie mogę przesądzić, jakie będą ostateczne decyzje - powiedział w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że jego resort pracuje nad tym, aby być może wróciły one w nieco zmienionej formie.
Jak ustalili dziennikarze, podatek trafi do kosza, gdyż efekt pozbawienia spółek energetycznych części zysku został osiągnięty projektami innych ustaw.
Chodzi o ustawę o częściowym zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych oraz o negocjowany z samorządami projekt o maksymalnej cenie prądu dla małych i średnich firm, samorządów oraz szkół i szpitali.
Jak przypomnieli dziennikarze RMF FM, już samo ogłoszenie pomysłu wprowadzenia tzw. daniny Sasina zatrzęsło GPW i spowodowało wielomiliardowe straty.
- Nie mogę przesądzić, jakie będą ostateczne decyzje ws. projektu dotyczącego opodatkowania nadmiarowych marż - powiedział w środę PAP wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że jego resort pracuje nad tym, aby być może wróciły one w nieco zmienionej formie.
"Ten podatek w dużej mierze został skonsumowany (wprowadzonymi już regulacjami - red.). Jak zrobiliśmy symulację tego podatku, to w czołówce tych, którzy mieli go płacić, były przede wszystkim spółki energetyczne. Tym niemniej analizujemy jeszcze w Ministerstwie Aktywów Państwowych, czy nie warto jeszcze w jakiejś zmienionej formie wrócić do tych rozwiązań i je przedstawić. W najbliższym czasie będziemy o tym informować" - powiedział wicepremier Sasin.
Jak pisały "Dziennik Gazeta Prawna" i "Rzeczpospolita", podatek od nadzwyczajnych zysków miał wynieść 50 proc. "Proponuje się, aby obowiązek uiszczenia daniny ciążył na przedsiębiorcach, których marża zysku brutto za 2022 r. jest większa od ich uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 oraz 2021 r. Postuluje się nie uwzględniać roku 2020 w wyliczeniu z uwagi na jego wyjątkowy, pandemiczny charakter" - wynikało z projektu założeń przytaczanych przez "DGP".
24 września br. Jacek Sasin zapowiedział wniesienie pod obrady rządu projektu rozwiązań, które dotyczyć będą opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Wyjaśnił, że ten "bardzo wysoki" podatek od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych spowoduje, że wpływ z tego tytułu do budżetu państwa przekroczy 13 mld zł.