MF liczy, że rząd przyjmie WPFP na posiedzeniu 5 kwietnia br.
Ministerstwo Finansów liczy, że rząd przyjmie Wieloletni Plan Finansowy Państwa 2011-2014 na posiedzeniu 5 kwietnia br., co da możliwość skierowania do parlamentu projektu budżetu na przyszły rok jeszcze przed wakacjami - poinformował PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki.
- Mam nadzieję, że Wieloletni Plan Finansowy Państwa zostanie przyjęty przez rząd na posiedzeniu 5 kwietnia. W dokumencie znajdą się m.in. założenia makroekonomiczne na lata 2011-14: prognoza wzrostu PKB i inflacja średnioroczna oraz maksymalne poziomy deficytów budżetowych - powiedział PAP Kotecki.
- WPFP będzie więc podstawą do prac nad budżetem na przyszły rok. Dzięki temu budżet na rok przyszły mógłby być skierowany do parlamentu jeszcze przed wakacjami - dodał.
Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że w związku z objęciem przez Polskę 1 lipca 2011 roku prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz jesiennymi wyborami parlamentarnymi dobrze byłoby przyjąć ustawę budżetową na 2012 rok wcześniej. Podkreślił również, że rząd jest do tego przygotowany.
We wcześniejszych rozmowach z dziennikarzami Kotecki poinformował, że w tym roku inflacja średnioroczna może wynieść 3,5 proc., zaś w 2012 roku około 3 proc. Resort finansów spodziewa się także, że wzrost PKB w 2011 i 2012 roku będzie na poziomie około 4 proc.
Wolne środki z konsolidacji zarządzania płynnością jednostek sektora finansów publicznych trafią w depozyt Ministra Finansów, zarządzany przez BGK, od 1 maja 2011 roku - wynika z rozporządzenia resortu finansów.
Z budżetu wynika, że dzięki konsolidacji zarządzania płynnością sektora finansów publicznych tegoroczne potrzeby pożyczkowe będą niższe o około 19,8 mld zł.
- Ustawą wprowadzono możliwość przyjmowania przez Ministra Finansów wolnych środków w depozyt lub zarządzanie od niektórych jednostek sektora finansów publicznych. W tym celu przewidziano otwarcie rachunków pomocniczych Ministra Finansów w celu ich konsolidacji oraz zarządzania. Na tych rachunkach prowadzone będą przede wszystkim operacje polegające na przyjmowaniu środków od jednostki oraz ich zwrot. Na rachunkach tych mogą być również dokonywane operacje finansowe związane z finansowaniem potrzeb pożyczkowych oraz zarządzaniem płynnością budżetu państwa. Obsługę tych rachunków bankowych prowadzić będzie BGK - napisano w rozporządzeniu.
- Przepisy ustawy o finansach publicznych, po zmianach, jakie zostały wprowadzone ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r., w części dotyczącej konsolidacji środków publicznych oraz bankowej obsługi budżetu państwa oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych wejdą w życie 1 maja 2011 r. - dodano.
Z budżetu wynika, że dzięki konsolidacji zarządzania płynnością sektora finansów publicznych tegoroczne potrzeby pożyczkowe będą niższe o około 19,8 mld zł.