MF nie widzi potrzeby przerywania cyklu obniżek
Resort finansów nie widzi potrzeby przerywania cyklu obniżek stóp procentowych - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.
W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Była to czwarta obniżka stóp NBP z rzędu.Obecnie główna stopa NBP wynosi 3,75 proc.
Deficyt budżetowy po styczniu 2013 roku wyniósł ok. 8,4 mld zł, czyli ok. 23 proc. planu - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
"Wstępnie szacujemy, że deficyt po styczniu wyniósł ok. 23 proc. planu rocznego, to jest tak jak planowaliśmy. Nominalnie to jest ok. 8,4 mld zł" - powiedziała.
"Dochody, jako całość są zgodne z planem. Dochody z VAT są również zgodne z planem, a nawet trochę wyższe, sporo wyższe są natomiast dochody z PIT" - dodała. Rząd zaplanował deficyt na ten rok na poziomie 35,6 mld zł
W komunikacie po lutowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie sugeruje zmiany nastawienia na neutralne - poinformował prezes NBP Marek Belka. W jego opinii RPP nie sugeruje, że w marcu obniżki stóp procentowych nie będzie i pozostawia sobie otwarte wszystkie opcje.
"Nie sądzę, by komunikat mógł sugerować, że zmieniliśmy nastawienie z łagodzącego na neutralne. (...) Nie sądzę, by można było to tak interpretować" - powiedział Belka pytany, czy zmianę ostatniej części komunikatu można odczytać jako zmianę nastawienia RPP.
"Nie oznacza, że sugerujemy że obniżki stóp w marcu nie będzie. To oznacza, że wszystkie opcje są otwarte" - dodał.
"W realizacji bardzo wyraźnej polityki łagodzenia należy dokonać pewnej reasumpcji, zastanowienia" - powiedział prezes NBP.
W komunikacie po lutowym posiedzeniu RPP poinformowała, że kolejne decyzje RPP będą zależały od oceny napływających danych dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej, w tym od wyników marcowej projekcji. W komunikacie po styczniowym posiedzeniu Rada poinformowała, że "jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada nie wyklucza dalszego złagodzenia polityki pieniężnej".
"Nie jesteśmy w nastawieniu +wait and see+, bo to jest pewnego rodzaju wstęp do zmiany nastawienia. Myślę, że to za wcześnie. Chciałem uzmysłowić, że łagodzenie polityki pieniężnej nie powinno polegać na takim trochę bezrefleksyjnym obniżaniu stóp procentowych" - powiedział prezes Belka.
"Proszę wyciągnąć z tego następujący wniosek: w marcu wszystkie opcje, z wyjątkiem podwyżki stóp, są możliwe, ale nie konieczne" - dodał.
"Dzisiejsza decyzja skonsumowała moje oczekiwania, a przynajmniej w jakiejś części" - powiedział prezes NBP.
Zobowiązania SP na '13 denominowane w PLN wynoszą 77,1 mld - MF
Wielkość zobowiązań Skarbu Państwa denominowana w PLN wynosi na 2013 rok 77,1 mld - wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Finansów. Szacunkowa wartość zobowiązań Skarbu Państwa zapadających w latach 2013 i 2014, wg stanu na 31 stycznia 2013 r., dane w walutach oryginalnych, wg wartości nominalnej zobowiązań w mld:
2013 2014 PLN 77,1 63,0 w tym depozyty 9,4 0,0 EUR 3,5 2,4 USD 0,0 1,0 JPY 3,1 23,9 CHF 0,0 1,4