MFW: Dynamika PKB Polski będzie stopniowo spowalniać
Dynamika PKB Polski będzie stopniowo spowalniać z 3,6 proc. w 2019 r. do 2,8 proc. w latach 2021-2023 r. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. MFW szacuje, że wzrost gospodarczy w 2018 r. wyniósł 5,1 proc.
"Oczekujemy, że wzrost gospodarczy (w Polsce - PAP) spowolni do bardziej możliwego do utrzymania tempa, z powodu osłabiającego się popytu zewnętrznego i +wąskich gardeł podażowych+. Spowalniający popyt zewnętrzny obniży dynamikę PKB do wciąż mocnego 3,6 proc. w 2019 r., którą wspierać będą solidna konsumpcja prywatna i absorbcja funduszy UE" - napisano w raporcie.
"W tym samym czasie spodziewamy się, że imigracja pracowników z zagranicy spowolni w warunkach słabnącego wzrostu gospodarczego, i - po części - z powodu otwarcia rynków pracy w krajach UE o wyższych dochodach. W dłuższej perspektywie, zmniejszająca się populacja osób w wieku produkcyjnym, stłumione inwestycje prywatne i niższa wydajność pracy obniżą wzrost gospodarczy do ok. 2,8 proc. w 2023 r." - dodano.
MFW ocenia, że deficyt obrotów bieżących będzie stopniowo się powiększał do ok. 1,5 proc. PKB.
Autorzy raportu prognozują, że dynamika PKB Polski wyniesie 5,1 proc. w 2018 r., 3,6 proc. w 2019 r., 3,0 proc. w 2020 r., a w latach 2021-2023 obniży się do poziomu 2,8 proc.
- - - - - -
- Polskę czeka spowolnienie wzrostu PKB, wpisujące się w ogólnoświatowy cykl koniunkturalny - oceniła w komunikacie przesłanym PAP minister finansów Teresa Czerwińska dane z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pracujemy nad rozwiązaniami wspomagającymi stabilny rozwój naszej gospodarki - dodała.
Odnosząc się do danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), który szacuje, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2018 roku przekroczył 5 proc., szefowa resortu finansów stwierdziła w środę, że "to bardzo dobra informacja".
Podkreśliła, że "w kolejnych latach, zgodnie z naszymi prognozami, czeka nas spowolnienie wzrostu PKB wpisujące się w ogólnoświatowy cykl koniunkturalny". Zaznaczyła, że zgodnie z prognozami MFW dynamika PKB będzie mniejsza, ale w przypadku Polski utrzyma się na solidnym poziomie w tym roku (3,6 proc.).
Minister Czerwińska przypomniała, że "według prognoz zawartych w ustawie budżetowej wzrost PKB Polski w 2019 r. wyniesie 3,8 proc. i to prognozy zbliżone do konsensusu rynkowego". "Pracujemy nad rozwiązaniami wspomagającymi stabilny rozwój naszej gospodarki, aby była jeszcze bardziej odporna na uwarunkowania zewnętrzne" - podkreśliła.