Miasta muszą się szykować na zmiany klimatu. Będzie wymagało tego prawo

Polskie miasta muszą szykować się na skutki zmian klimatu. Będzie wymagało tego prawo. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, wszystkie miasta powyżej 20 tysięcy mieszkańców będą musiały przyjąć specjalny plan adaptacji do zmian do klimatu. Na tym lista nowych wymagań się nie kończy.

Projekt nowelizacji o ochronie środowiska i niektórych innych ustaw trafił do konsultacji społecznych. Proponowana przez rząd nowelizacja wprowadza nowe obowiązki dla miast.

Miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą musiały przygotować miejskie plany adaptacji (MPA). Chodzi o dokumenty pokazujące, jak miejskie samorządy przygotowują się na skutki zmian klimatu.

Samorządy miast będą musiały też więcej robić, jeśli chodzi o jakość powietrza i miejską zieleń. Rząd planuje przyjąć nowelizację w trzecim kwartale bieżącego roku. 

Reklama

Samorządy będą musiały pokazać miejskie plany adaptacji

Plany adaptacji mają być miejską strategią przystosowania się do zachodzących zmian klimatu. Zmiany te mają duże znaczenie chociażby dla sytuacji gospodarczej - na przykład straty spowodowane powodziami czy suszami wiążą się z dużymi kosztami. Do tego ocieplenie klimatu wpływa na jakość życia mieszkańców.

"Ogólnym efektem wprowadzanych zmian będzie zmniejszenie wrażliwości oraz wzrost odporności miast, a także uniknięcie niekorzystnych skutków zmian klimatu, w tym możliwych strat" - czytamy w opisie projektu w rządowym wykazie pracy. 

Wnioski i rekomendacje z opracowanych MPA trzeba będzie uwzględniać przy sporządzaniu i aktualizacji innych dokumentów strategicznych gminy - np. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przy planowaniu inwestycji publicznych trzeba będzie pokazać ich wpływ na środowisko i podatność na zmiany klimatu.

"Efektem zmian będzie również wzrost powierzchni obszarów zieleni, rozwój błękitno-zielonej infrastruktury i rozwiązań opartych na przyrodzie, które pełnią istotne funkcje adaptacyjne, ale także przyrodnicze, społeczne i gospodarcze, przyczyniając się do wzrostu komfortu życia ludzi. Efektem zmian będzie również przeciwdziałanie i zapobieganie zjawisku suszy oraz powodzi" - zakłada zajmujący się nowelizacją resort klimatu i środowiska.

Lepsze powietrze i więcej zieleni

Miasta będą musiały też skuteczniej walczyć ze smogiem. Na mocy ustawy mają być wprowadzone zmiany do programu "Czyste Powietrze" oraz "Stop Smog". Przepisy mają pozwolić m. in. na lepsze monitorowanie jakości powietrza.

Rząd chce także chronić zieleń w mieście. Dzięki nowelizacji ma przybyć terenów zielonych. Zasady ich zakładania i utrzymania w miastach mają ulec zmianie. Samorządy będą miały zapewnić jak największą powierzchnię "biologicznie czynną".

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimat | samorządy | miasta | emisje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »