Ustawa wiatrakowa powraca. Może rozgorzeć kolejny spór o odległość
W czerwcu mamy poznać założenia ustawy wiatrakowej - podał portal money.pl. Z Oceny Skutków Regulacji (OSR) wynika, że zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami wiatraki będą mogły stawać 500 metrów od zabudowań. Zapisów w ustawie ma być jednak więcej - będą one dotyczyć także wsparcia dla innych rodzajów Odnawialnych Źródeł Energii, instalacji z magazynami energii oraz zasad wydawania uprawnień dla instalatorów OZE.
Temat ustawy wiatrakowej wraca po tym, jak projekt liberalizujący stawianie siłowni wiatrowych na lądzie tuż po objęciu władzy przez nową kolację zaliczył falstart. Projektowi - zgłoszonemu wtedy jako uzupełnienie koalicyjnego projektu poselskiego przedłużającego zamrożenie cen energii do końca roku - zarzucono lobbing.
Ustawa wiatrakowa wraca jako projekt rządowy - taką decyzję podjęto w zeszłym roku po to, żeby zamknąć spekulacje, a sam projekt mógł przeszejść ścieżkę konsultacji. Portal money.pl dotarł do Oceny Skutków Regulacji (OSR), z której wynika, że główne przepisy będą dotyczyć zmniejszenia dozwolonej odległości siłowni wiatrowych od budynków mieszkalnych.
Ustawa ma znieść zasadę 10h, czyli stawiania takich wiatraków w odległości równej ich dziesięciokrotnej wysokości, która dawała możliwość skrócenia dystansu do 700 m - podał portal. Z projektu wynika, że zgodnie z zapowiedziami, zostanie ustanowiony dystans 500 metrów.
Jak uważają autorzy projektu dot. wiatraków, zmniejszenie odległości pozwoli uwolnić 32 500 km kw. pod instalacje OZE, co stanowi zwiększenie dopuszczalnego obszaru o 44 proc. Pozwoli to na budowanie siłowni o mocy 10 GW do 2030 roku, zamiast 4 GW.
Również hałas ma nie przekraczać 45 dB, przez co instalacje wiatrakowe nie powinny utrudniać życia mieszkańcom ani powodować odczuwania wibracji.
"Biorąc pod uwagę powyższe analizy negatywnych oddziaływań elektrowni wiatrowych, realizowany jest efekt w postaci zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa społeczności lokalnych mieszkających w pobliżu elektrowni wiatrowych" - zapewniają autorzy OSR, cytowani przez money.pl.
Z Oceny Skutków Regulacji (OSR) dotyczącej ustawy wiatrakowej, nad którą pracuje resort klimatu i środowiska, wynika, że jej zakres będzie znacznie szerszy. Zapewni nie tylko liberalizację przepisów o stawianiu wiatraków na lądzie, ale także wsparcie dla innych rodzajów OZE, w tym biogazu, hydroelektrowni czy zmiany zasady wydawania uprawnień dla instalatorów OZE.
Oprócz tego regulacje ustawy mają objąć również instalacje OZE z magazynem energii, po to, żeby efektywne zwiększyć mocy zainstalowanego magazynu. Według nowych przepisów moc zainstalowanego magazynu nie mogłaby przekraczać 2,2-krotnej wartości mocy zainstalowanej mikroinstalacji. "Nadwyżki energii elektrycznej z mikroinstalacji mogłyby być magazynowane, a nie wprowadzane do sieci elektroenergetycznej w okresach szczytowej podaży energii elektrycznej" - wynika z OSR.