Międzynarodowa trasa Via Carpatia coraz bliżej. Rusza realizacja kolejnego odcinka

Via Carpatia to droga, która ma przebiegać m.in. przez Polskę, Litwę, Bułgarię czy Grecję. Trasa łącząca północ z południem nazywana jest również międzynarodowym korytarzem transportowym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała wczoraj o podpisaniu umowy na projekt i budowę przedostatniego odcinka drogi ekspresowej S19 w woj. podkarpackim, która będzie częścią międzynarodowej trasy.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km. W skład szlaku Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.  

W województwie podkarpackim trasa będzie miała docelowo ok. 169 km, z czego niemal 82 km trasy oddane jest już do ruchu. - Ponad 1,4 mld zł ma kosztować zaprojektowanie i budowa ponad 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lutczą a Domaradzem na Podkarpaciu. We wtorek podpisana została umowa z wykonawcą - poinformowała rzeczniczka GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus. 

Reklama

Przedostatni odcinek szlaku Via Carpatia na Podkarpaciu. Drogowcy wydrążą niemal kilometrowy tunel

"Przedostatni odcinek szlaku Via Carpatia na Podkarpaciu wchodzi w etap realizacji. Dzisiaj podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 Lutcza - Domaradz" - czytamy we wpisie opublikowanym we wtorek na platformie X. 

Wykonawcą fragmentu drogi Lutcza-Domaradz będzie firma Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret, a wartość podpisanej we wtorek umowy przekracza 1,4 mld zł. Rzecznika GDDKiA podkreśliła, że to przedostatni odcinek szlaku Via Carpatia w regionie, który wchodzi w fazę realizacji. 

Odcinek S19 Lutcza-Domaradz będzie miał ok. 6,4 km długości. Oprócz samej drogi wybudowany zostanie m.in. niemal kilometrowy tunel pod górą Hyb oraz węzeł drogowy Domaradz w miejscu skrzyżowania S19 z drogą wojewódzką nr 886. 

Szlak Via Carpatia. Wiadomo, jak będzie wyglądał nowy odcinek

W ramach inwestycji powstanie też Obwód Drogowy w Domaradzu, a jego częścią będzie Centrum Zarządzania Tunelami, obsługujące tunele wybudowane w ciągu drogi ekspresowej S19 w województwie podkarpackim. Na potrzeby akcji ratunkowych wykonane zostaną także dwa całodobowe lądowiska dla śmigłowców LPR. Wybudowane będą również trzy mosty oraz pięć wiaduktów.

Jak zaznaczyła Rarus, odcinek Lutcza-Domaradz został podzielony na dwa odcinki realizacyjne, z których jeden jest z krótszym terminem realizacji. 

- Aby umożliwić wcześniejsze oddanie do ruchu sąsiedniego odcinka Domaradz-Krosno, węzeł Domaradz wraz z prawie kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej zostanie wykonany w ciągu 35 miesięcy od daty podpisania umowy. Pozostała część odcinka, wraz z tunelem, zostanie ukończona w ciągu 53 miesięcy - podała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA. Do czasu prac budowlanych nie będą wliczane okresy zimowe, od 1 grudnia do 31 marca.   

Rzeszowska GDDKiA pokazała również na platformie X, jak będzie wyglądał nowy docinek drogi "z lotu ptaka". 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GDDKiA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »