Miesiąc prądu za darmo? Sprawdź, kto może skorzystać z obniżki

Od 19 września obowiązuje wprowadzona przez rząd w ramach Tarczy Solidarnościowej 12-proc. obniżka cen prądu dla gospodarstw domowych. W praktyce oznacza to jeden darmowy rachunek w skali roku, wynoszący średnio ok. 125 zł. Aby można było liczyć na upust, należy spełnić jeden z mało wymagających warunków.

Prezentacja partnera

Miesiąc prądu za darmo: jak skorzystać z upustu?

Wprowadzone przez rząd rozwiązanie nakłada na dostawców energii konieczność udzielenia jednorazowego upustu w wysokości ok. 125 zł w skali roku dla gospodarstw domowych. Dla przeciętnej rodziny o statystycznym zużyciu prądu może być to równowartość miesięcznego rachunku. Aby skorzystać z rządowego wsparcia, należy jednak spełnić jedno z kryteriów.

Warunków, wymienionych w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu, jest sześć. Aby skorzystać z upustu, wystarczy spełnić dowolny z nich:

  • wyrazić zgodę na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną,
  • wyrazić zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach,
  • potwierdzić poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
  • zmniejszyć w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r.,
  • posiadać prosumencką instalację OZE,
  • korzystać z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością oraz rolników).

Jednomiesięczny upust to rozwiązanie, które umożliwia odbiorcom zmniejszenie kosztów energii. Wciąż obowiązuje ponadto rządowa Tarcza Solidarnościowa, w ramach której zamrożone zostały ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 r.

Co więcej, zwiększeniu uległ limit zużycia i wynosi on obecnie od 3000 do 4000 kWh (do 3000 kWh dla gospodarstw domowych, do 3600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami oraz do 4000 kWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny i seniorów, którzy odchowali co najmniej troje dzieci oraz gospodarstw rolnych). W praktyce oznacza to od ok. 3 tys. do nawet 4 tys. zł oszczędności na rachunkach za prąd - w zależności od przysługującego limitu. Obecnie Polacy za kWh netto zużytej energii poniżej limitu, zapłacą ok. 41 groszy, natomiast po przekroczeniu niewiele więcej, bo ok. 69 groszy.

 

Prezentacja partnera

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »