Miliardowa inwestycja Grupy Azoty jeszcze droższa? Wykonawca stawia żądania

Firma Hyundai Engineering, wykonawca kompleksu chemicznego Polimery Police dla spółki Azoty, zgłasza kolejną propozycję przesunięcia o 95 dni terminu zakończenia prac w projekcie. Chce też zwiększenia wynagrodzenia o 39,8 mln euro - poinformowała Grupa Azoty w komunikacie giełdowym.

Generalny wykonawca złożył w siedzibie Grupy Azoty Polyolefins - spółki celowej z Grupy Azoty powołanej w celu realizacji projektu Polimery Police - dokument dotyczący propozycji zmiany do umowy o kompleksową realizację inwestycji. Propozycja zmiany dotyczy przedłużenia terminu zakończenia projektu Polimery Police o dodatkowe 95 dni oraz zwiększenia wynagrodzenia dla generalnego wykonawcy o kwotę 39,8 mln euro.

Hyundai Engineering jako podstawę do wystąpienia o wydłużenie czasu realizacji projektu i zwiększenie wynagrodzenia wskazuje zdarzenia dotyczące poszczególnych części projektu, które zaistniały na przełomie 2023 i 2024 roku. W ocenie generalnego wykonawcy, zdarzenia te skutkowały brakiem możliwości przeprowadzenia etapu uruchomienia instalacji, w celu osiągniecia zakładanych paramentów gwarantowanych instalacji, a tym samym zakończenia prac w projekcie.

Reklama

Jest to kolejna propozycja zmiany terminu zakończenia prac w projekcie zgłoszona przez Generalnego Wykonawcę. 13 listopada 2023 roku Hyundai Engineering złożył dokument Extention of Time. Proponowane wówczas przez tę firmę zmiany w Umowie EPC (czyli o generalne wykonawstwo - red.) obejmowały przedłużenie terminu zakończenia projektu o 166 dni (liczone od 31 sierpnia 2023 roku) bez zmian wynagrodzenia.

Zgodnie z kontraktem EPC w formule "pod klucz", to generalny wykonawca jest odpowiedzialny za wykonanie wszystkich prac na każdym etapie projektu, takich jak uzyskiwanie stosownych pozwoleń, zamówienia i dostawy urządzeń oraz materiałów, prace konstrukcyjne, odbiory i rozruch.

Azoty produkują polipropylen mimo opóźnień zgłoszonych przez generalnego wykonawcę

Grupa Azoty poinformowała, że mimo opóźnień zgłoszonych przez generalnego wykonawcę, zarówno produkcja polipropylenu, jak i trwające procesy regulacyjne pozwalające na zwiększenie mocy produkcyjnych są kontynuowane w trybie ciągłym.

Na instalacji do produkcji polipropylenu zostało wykonane po raz pierwszy w historii projektu tzw. "przejście" w trakcie produkcji między różnymi rodzajami gatunków homopolimeru. 1 lutego z sukcesem przeprowadzony został kilkugodzinny test projektowej maksymalnej wydajności instalacji do produkcji polipropylenu. Potwierdza to gotowość do późniejszego Testu Parametrów Gwarantowanych dla instalacji PP. Na terenie Morskiego Terminala Gazowego w Policach została przeprowadzona próba podgrzewacza etylenu do instalacji PP do produkcji polipropylenu. W tym samym czasie potwierdzono również wydajność kompresora etylenu na instalacji PP, który pracował po raz pierwszy na docelowym medium.

Kopolimery wykorzystywane są w produkcji m.in. wysoko transparentnych cienkościennych opakowań, opakowań produktów spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego oraz artykułów sportowych i rekreacyjnych.

W styczniu 2024 roku kompleks Polimery Police po raz pierwszy zasilił instalację amoniaku Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police wodorem z własnej produkcji.

Grupa Azoty ocenia, że zgłoszona propozycja zmiany terminu zakończenia prac w projekcie może wpłynąć na termin przeprowadzenia testu integralności

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Azoty | polimery | Police SA | koszt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »