Miliardy na projekty wodorowe. Skorzysta też Polska

Komisja Europejska zatwierdziła 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekty związane z technologią wodorową - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że pierwszy projekt zgłosiło międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi polski Synthos.

"Komisja Europejska i Polska zatwierdziła pierwsze projekty wodorowe w mechanizmie IPCEI Hydrogen" - przekazano na Twitterze resortu klimatu i środowiska. Dodano, że "KE zatwierdziła do 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekt stanowiący przedmiot europejskiego zainteresowania (PCE) w łańcuchu wartości technologii wodorowej (IPCEI)".

Zaznaczono, że wsparcie badań naukowych i innowacji oraz pierwszego zastosowania w przemyśle dotyczy konsorcjum w skład którego wchodzi polski Synthos.

W opublikowanej na stronach MKiŚ informacji wyjaśniono, że projekt o nazwie IPCEI Hy2Tech przygotowało i zgłosiło wspólnie piętnaście państw członkowskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja i Włochy.

Reklama

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Powstanie nawet 20 tys. miejsc pracy

"Projekt ten pomoże osiągnąć istotny przełom technologiczny, w tym w zakresie nowych wysokowydajnych materiałów elektrodowych, bardziej wydajnych ogniw paliwowych, innowacyjnych technologii transportu, np. pierwszego wprowadzenia technologii mobilności opartej na wodorze. Oczekuje się, że IPCEI przyczyni się do utworzenia około 20 tys. bezpośrednich miejsc pracy" - napisano.

Wyjaśniono, że projekt obejmie 41 projektów z 35 przedsiębiorstw, w tym 8 małych i średnich przedsiębiorstw ("MŚP") i start-upów, prowadzących działalność w co najmniej jednym państwie członkowskim. Uczestnicy bezpośredni będą ściśle współpracować między sobą, a także z ponad 300 partnerami zewnętrznymi, takimi jak uczelnie wyższe, organizacje badawcze i MŚP w całej Europie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wodór | Synthos SA | Komisja Europejska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »