Mimo sankcji większość austriackich firm nie opuściła rosyjskiego rynku
Jak donosi agencja Ukrinform, powołując się na ustalenia z raportu Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE), aż 69 proc. firm z Austrii, obecnych przed wojną na rynku rosyjskim, nadal prowadzi swoje interesy bez żadnych ograniczeń.
Z danych KSE wynika, że 160 firm z kapitałem zagranicznym zakończyło już proces wycofywania się z Federacji Rosyjskiej. Kolejne 1163 firmy międzynarodowe ogłosiły wycofanie się oraz zawieszenie działalności.
Jednak około 2/3 firm z Austrii, obecnych na rynku rosyjskim przed lutym 2022 r., zamierza kontynuować tam nadal działalność bez żadnych ograniczeń - informuje raport.
Jak zaznaczono, w ostatnim przedwojennym roku austriackie inwestycje w Federacji Rosyjskiej wyniosły około 6 mld dolarów, a rosyjskie w Austrii - 29 mld dolarów.
Według KSE 69 proc. spośród 63 austriackich firm nadal pracuje w Rosji, 14 proc. zawiesiło działalność, a kolejne 14 proc. jest w trakcie wycofywania się z tego rynku.
Tylko 3 proc. firm z kapitałem austriackim zakończyło już proces wyjścia z rynku rosyjskiego. W tym gronie znalazło się m.in. MM Packaging, które sprzedało fabryki w Pskowie i Petersburgu, oraz Petro Welt Technologies, świadczące usługi w branży wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.
Wszelką sprzedaż w Federacji Rosyjskiej zawiesił Swarovski; jest w trakcie likwidacji swojej działalności na tamtejszym rynku.
Z drugiej strony wezwania do opuszczenia Rosji ignoruje Raiffeisen Bank, postrzegany jako ważny element w rosyjskim systemie bankowym. Wyjścia nie planuje także austriacka firma Rotax, której silniki znaleziono w irańskich dronach atakujących infrastrukturę krytyczną na Ukrainie.
Jak podał Ukrinform, w pierwszym tygodniu 2023 roku z rynku rosyjskiego wycofało się 11 zachodnich firm.