Minister finansów miał gest. Andrzej Domański wypłacił milionowe nagrody

W pierwszych dniach swojego urzędowania minister finansów Andrzej Domański przyznał pracownikom swojego resortu hojne nagrody o łącznej wysokości 3,9 mln zł - dowiedział się serwis money.pl, który przypomina, że jeszcze przed objęciem teki ministra apelował on o większą przejrzystość w finansach publicznych. Dodatkowo wypłaty miały miejsce w czasie, kiedy media informowały o szczodrych premiach wypłaconych w resorcie finansów jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Andrzej Domański rozpoczął urzędowanie w Ministerstwie Finansów 13 grudnia. Wkrótce po zaprzysiężeniu - między 13 a 26 grudnia - podjął decyzję o wypłacie nagród pracownikom resortu na łączną kwotę 3,87 mln zł brutto - czytamy w money.pl.

Po kilku próbach dotarcia do szczegółów tych hojnych premii, serwis uzyskał z resortu finansów informację, że zostały one wypłacone łącznie 1203 osobom "w związku z dodatkowymi zadaniami dla pracowników oraz w ramach środków UE (projekt e-Urząd Skarbowy)". Ministerstwo dodatkowo wyjaśniło, że prace przy projekcie "e-Urząd Skarbowy" zakończyły się 15 grudnia 2023 r. i był to największy projekt realizowany przez MF (pochłonął on 157 mln zł ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa).

Reklama

Szczodre premie od ministra Domańskiego

Według MF, "średnia kwota przyznanej nagrody wynosiła 2926,61 zł", co łącznie dało pulę nagród w wysokości 3 874 831,44 zł brutto". Resort w odpowiedzi dla money.pl podkreślił także, że "pieniądze na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej są wydatkowane w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia ujętych w budżecie Ministerstwa Finansów" - i przypomniał, że na ministerstwie spoczywa obowiązek utworzenia funduszu nagród wynikający z przepisów m.in ustawy o służbie cywilnej.

Ministerstwo ujawniło też wysokość najwyższej i najniższej nagrody za dodatkowe zadania pracowników. Ta pierwsza wyniosła 10 tys. zł brutto, a ta druga - 500 zł brutto. Z kolei w projekcie e-Urząd Skarbowy najwyższe wynagrodzenie wyniosło 37 tys. zł brutto (zostało wypłacone koordynatorowi zespołu liczącego ponad 350 osób), a najniższe - 330,60 zł brutto. "Indywidualna kwota dla każdego pracownika (członka zespołu projektowego) była każdorazowo obliczana według algorytmu i proponowana do wypłaty w trybie nagrody" - poinformowało MF.

Za rządów PiS nagrody w resorcie finansów też były niemałe

Money.pl przypomina, że Andrzej Domański przed objęciem urzędu apelował o przejrzystość finansów publicznych i cytuje jego słowa z wywiadu dla "Dziennika Gazety Prawnej": "Naprawdę w ostatnich latach trzeba być mocnym analitykiem do spraw finansów publicznych, żeby zrozumieć, gdzie są publiczne pieniądze, kto i jak je wydaje". Zauważa też, że kiedy resort Domańskiego wypłacał hojne nagrody, media rozpisywały się o ustaleniach "Faktu", który ujawnił, że jeszcze za poprzedniego rządu, w okresie od stycznia do listopada 2023, w resorcie finansów wypłacono nagrody 2730 osobom, których łączna pula mogła sięgnąć 42 mln zł (wypłaty były uruchamiane trzykrotnie, w kwietniu, lipcu i październiku).

Z kolei według najnowszych doniesień Business Insider Polska, łączna pula nagród wypłaconych w 2023 r. przez resort finansów kierowany przez Magdalenę Rzeczkowską przekroczyła 56 mln zł. W samym tylko IV kwartale pracownikom wypłacono 31 456 078,44 zł w formie nagród. Według ministerstwa, były to pieniądze za "szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej". Premie trafiły do 2 705 pracowników, co daje średnio ponad 11,5 tys. zł na osobę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »