Minister finansów zdecydował. Jest następca Jacka Kurskiego w Waszyngtonie
Decyzją ministra finansów nowym reprezentantem Polski w Banku Światowym zostanie Mariusz Krukowski - poinformowali w komunikacie prasowym przedstawiciele resortu. Krukowski zastąpi tym samym Jacka Kurskiego, niedawno odwołanego z funkcji zastępcy dyrektora wykonawczego w tej instytucji. Nowy nominat ministra finansów Andrzeja Domańskiego od wielu lat pracuje w Europejskim Banku Inwestycyjnym, gdzie obecnie zajmuje ważne stanowisko.
Pierwszy o sprawie napisał Bussiens Insider Polska. Poranne doniesienia serwisu o tym, że nominacja Mariusza Krukowskiego na stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym została już podpisana przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego, potwierdziły się godzinach popołudniowych.
Resort finansów poinformował o decyzji ministra Andrzeja Domańskiego w osobnym komunikacie prasowym. Można w nim przeczytać, że kandydatura Krukowskiego "to część szerszej zmiany prowadzącej do wzmocnienia polskiej reprezentacji w międzynarodowych instytucjach finansowych". Jednocześnie w ministerstwie obecnie trwa "przegląd wszystkich dostępnych instrumentów finansowania z międzynarodowych instytucji finansowych, z których w przyszłości silniej będzie mogła skorzystać polska gospodarka".
Mariusz Krukowski ma za sobą bogatą karierę urzędniczą i dyplomatyczną. W latach 2007-2008 pracował w resorcie finansów w departamencie Unii Europejskiej. Później trafił do stałego przedstawicielstwa Polski przy UE. Kiedy nasz kraj sprawował unijną prezydencję w drugiej połowie 2011 r., był przewodniczącym Komisji Budżetowej. W polskim przedstawicielstwie w Brukseli Krukowski pracował do 2016 r., a zwieńczeniem jego kariery w tych strukturach było stanowisko kierownika sekcji budżetu i finansów. Następnie przeszedł do biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W sierpniu 2023 r. powierzono mu funkcję głównego doradcy w centrali tej instytucji w Luksemburgu. W zakres obowiązków Krukowskiego wchodziło m. in. koordynowanie strategii EBI wobec Rosji i Chin i działanie na rzecz wspierania działań pomocowych banku dla Ukrainy.
Krukowski jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
Według informatora serwisu Business Insider, nominacja dla Krukowskiego to wyraz przekonania, że Polskę w Banku Światowym powinien reprezentować człowiek z dogłębną znajomością krajowej administracji publicznej, ale też instytucji międzynarodowych, a przy tym doświadczony w negocjacjach, co ma kluczowe znaczenie dla skutecznej walki o nasze interesy. Źródło dodaje, że to element budowania nowego wizerunku Polski w instytucjach międzynarodowych jako kraju stawiającego na ekspertów z przygotowaniem merytorycznym.
Ministerstwo przypomina natomiast, że Krukowski reprezentował interesy Polski podczas negocjacji dotyczących rewizji Paktu Stabilności i Wzrostu - regulującego zasady, jakimi państwa członkowskie mają się kierować w kwestii finansów publicznych - ale także brał udział przy utworzeniu Unii Bankowej.
Przypomnijmy, że nominacja byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego na stanowisko w Banku Światowym swego czasu wzbudziła duże kontrowersje, nie miał on bowiem żadnego doświadczenia w sprawach międzynarodowych; nie posiadał też wiedzy na temat tego, jak działają globalne instytucje rozwojowe. Sam zainteresowany nie wydawał się jednak być zbytnio przejęty tymi brakami kompetencyjnymi i przekonywał, że dobrze przysłuży się Polsce. Wątpliwości ws. osoby Kurskiego nie miał też prezes NBP Adam Glapiński, który skierował go do Waszyngtonu, wykorzystując swoje ówczesne kompetencje jako gubernatora Polski w Banku Światowym.
Na mocy uchwały rządu Donalda Tuska z 19 grudnia to jednak już nie prezes NBP, a minister finansów jest gubernatorem Polski w BŚ. To dlatego Andrzej Domański mógł skutecznie odwołać Jacka Kurskiego z Waszyngtonu, a następnie wskazać, kto go zastąpi.
Jacek Kurski pożegnał się z posadą w BŚ pod koniec grudnia 2023 r. Oprócz pracy, stracił sowite wynagrodzenie - z dokumentu Banku Światowego za 2021 rok wynika, że osoby na stanowisku piastowanym do niedawna przez byłego szefa TVP zarabiały rocznie 226 480 dolarów netto. W 2023 roku pensja zastępcy dyrektora wykonawczego wzrosła do 236 150 dolarów netto, zaś dodatek (w postaci rocznej składki na program emerytalny) został ustalony na poziomie 34 667 dolarów.
Polska w Banku Światowym należy do tzw. konstytuanty razem ze Szwajcarią, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Kirgistanem, Serbią, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem. W grupie tej Polska i Szwajcaria wymieniają się rotacyjnie stanowiskiem dyrektora wykonawczego i jego zastępcy.