Podatek Belki czekają zmiany. Andrzej Domański ujawnił kluczowy termin

Podatek Belki czekają niemałe zmiany. - Podatek od zysków kapitałowych z całą pewnością będzie ograniczony - poinformował w Programie 1 Polskiego Radia minister finansów Andrzej Domański. Jak wskazał, jego resort chce stworzyć nowy system zachęt do oszczędzania.

- Trwają prace w Ministerstwie Finansów. Tak jak mówiliśmy w kampanii wyborczej, chodzi o ograniczenie podatku Belki, stworzenie nowego systemu zachęt do oszczędzania, czy to na rachunkach bankowych, czy również do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. To musi być zrobione w sposób odpowiedzialny, tak, żeby banki, biura maklerskie były do tego procesu przygotowane. Będę o tym rozmawiał chociażby ze Związkiem Banków Polskich, aby takie rozwiązania wspólnie wdrożyć - powiedział minister finansów.

- Z całą pewnością podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki, będzie ograniczony - dodał.

Reklama

Podatek Belki do zmiany. Andrzej Domański ujawnił kluczowy termin

Andrzej Domański informował wcześniej, że w lutym resort finansów przedstawi projekt w tej sprawie. Zmiany podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) znajdowały się w tzw. "100 Konkretach", czyli programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. KO wskazywała wówczas, że zaproponuje zniesienie tego podatku dla oszczędności i inwestycji, w tym także na GPW, do 100 tys. zł, powyżej 1 roku. 

O zmianach nie pisano z kolei w programach Trzeciej Drogi ani Lewicy. Zapowiedź o zmianie w podatku Belki nie znalazła się również w umowie koalicyjnej. Jednak jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Andrzej Domański zapewniał o wspólnym stanowisku ugrupowań. - My rozwiązania dotyczące ograniczenia podatku Belki nie tylko zaproponujemy, ale i wprowadzimy - mówił w Radiu ZET.

RPO pisze do ministra Andrzeja Domańskiego

O zmianach w podatku Belki w przestrzeni publicznej zaczęto mówić jeszcze w 2022 roku za sprawą wysokiej, dwucyfrowej inflacji. Temat ten był podejmowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, który dwukrotnie - w sierpniu 2022 roku oraz w marcu 2023 roku - zwracał się z tą kwestią do ówczesnego ministra finansów. Po raz trzeci zrobił to w styczniu 2024 roku.

"Temat ten od dłuższego czasu jest przedmiotem skarg do biura RPO. Zdaniem obywateli, 'podatek Belki' negatywnie wpływa na możliwości oszczędzania i gromadzenia kapitału w ramach gospodarstw domowych, zwłaszcza w czasach postępującego, istotnego wzrostu cen. Danina ta postrzegana jest przez skarżących jako swoista 'kara' za oszczędzanie. Dlatego wielokrotnie zgłaszano postulaty pilnej nowelizacji obowiązującego stanu prawnego" - napisał RPO. 

Marcin Wiącek ponownie poprosił o zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz ustalenie ewentualnego kierunku zmian.

Temat zmian w podatku Belki wraca

Podatek od zysków kapitałowych został wprowadzony do polskiego systemu podatkowego w 2002 roku. Swoją potoczną nazwę wziął od nazwiska ówczesnego ministra finansów Marka Belki. Jego stawka to 19 proc. Podatkiem objęte są m.in. zyski z lokat bankowych, kont oszczędnościowych, obligacji czy papierów wartościowych

W sierpniu 2022 roku ówczesny wiceminister finansów Artur Soboń informował, że rząd nie wykluczał ewentualnych zmian w podatku Belki. Jednym z celów rządzących było "wprowadzenie zmian w podatku dochodowym w zakresie ulg i zwolnień dotyczących kapitałów pieniężnych, w szczególności w celu zachęty do długoterminowych inwestycji".

Jesienią 2022 roku w resorcie finansów rozważano nowelizację prawa, która zwalniałaby zyski do 10. tys. zł rocznie z daniny, zaś powyżej tej kwoty byłyby opodatkowane stawką 20 proc. Ostatecznie wycofano się z wprowadzenia zmian.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatek Belki | Ministerstwo Finansów | Andrzej Domański
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »