Jest oficjalne pismo. Bank Światowy kończy współpracę z Jackiem Kurskim

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w serwisie X, że otrzymał z Banku Światowego oficjalne pismo potwierdzające zakończenie współpracy tej instytucji z Jackiem Kurskim, byłym prezesem TVP. Jednocześnie Bank Światowy poinformował, że pracę w Waszyngtonie kończy też syn Mariusza Kamińskiego, byłego szefa MSWiA - Kacper Kamiński.

"Otrzymałem pismo z Banku Światowego, potwierdzające zakończenie współpracy z panami Kurskim i Kamińskim" - napisał szef resortu finansów.

Tym samym Jacek Kurski kończy pracę na stanowisku alternate executive director (zastępcy dyrektora wykonawczego), które zajmował od grudnia 2022 r. Kamiński junior traci natomiast posadę doradcy w Banku Światowym.

Odwołanie Jacka Kurskiego i Kacpra Kamińskiego stało się możliwe dzięki uchwale rządu Donalda Tuska z 19 grudnia br., która zmieniła sposób wskazywania reprezentantów Polski w Banku Światowym. Wcześniej, na mocy uchwały jeszcze z 1986 r., wskazywał ich prezes Narodowego Banku Polskiego. Teraz jest to już kompetencja ministra finansów jako gubernatora Polski w Banku Światowym.

Reklama

Czym Jacek Kurski i Kacper Kamiński zajmowali się w Banku Światowym?

Jacek Kurski rozpoczął pracę w Banku Światowym dzięki nominacji prezesa NBP Adama Glapińskiego. W Waszyngtonie pobierał sowite wynagrodzenie - z dokumentu Banku Światowego za 2021 rok wynika, że osoby na stanowisku zajmowanym do niedawna przez byłego szefa TVP zarabiały rocznie 226 480 dolarów netto. W 2023 roku pensja zastępcy dyrektora wykonawczego wzrosła do 236 150 dolarów netto, zaś dodatek (w postaci rocznej składki na program emerytalny) został ustalony na poziomie 34 667 dolarów, co po przeliczeniu wg dzisiejszego kursu dolara daje kwotę w okolicy 1,07 mln zł

Kacper Kamiński, syn byłego szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS, Mariusza Kamińskiego, rozpoczął pracę w Banku Światowym w 2018 roku jako doradca poprzedniczki Jacka Kurskiego na stanowisku zastępcy dyrektora wykonawczego polsko-szwajcarskiej konstytuanty w Banku Światowym - Katarzyny Zajdel-Kurowskiej. Wcześniej Kamiński junior - który swoją karierę zaczynał jako radny w Otwocku - był zatrudniony w Parlamencie Europejskim w Brukseli jako doradca Komisji Budżetowej PE. Jego ojciec tłumaczył mediom, że posadę tę uzyskał w drodze konkursu, który odbył się zgodnie z wszelkimi procedurami. 

Wiele wskazuje na to, że prestiżową posadę w międzynarodowej instytucji finansowej straci też inny człowiek związany z obozem politycznym Prawa i Sprawiedliwości. Na skutek wspomnianej wyżej uchwały rządu Donalda Tuska, Adam Glapiński traci też możliwość wskazywania kandydatów do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Również tam karty będzie rozdawał teraz minister finansów Andrzej Domański. Może on w efekcie odwołać z EBOiR Piotra Szpunara, zaufanego człowieka prezesa NBP. Od 1 lipca 2023 r. jest on przedstawicielem naszego kraju w EBOiR w randze dyrektora. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Kurski | Kacper Kamiński | Mariusz Kamiński | Bank Światowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »