Młodzi Polacy pracują najmniej

Mamy najwyższy odsetek osób przed trzydziestką, które nie pracują i nie uczą się, wynika z cytowanego przez "Rzeczpospolitą" edukacyjnego raportu OECD.

Raport "Education at a Glance" porównuje sytuację w oświacie w 30 krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Z tego pięciusetstronicowego dokumentu wynika, że w Polsce najtrudniej jest o pracę osobom z wykształceniem podstawowym. Aż jedna trzecia najsłabiej wykształconych Polaków w wieku 25-29 lat nie pracuje. Wśród tych z wykształceniem średnim bezrobocie przekracza 20 proc. W Czechach odsetek osób, które nie pracują i nie uczą się jest o połowę niższy niż w Polsce.

Reklama

W krajach OECD średnio 16,5 proc. młodych w wieku 15-19 lat ucząc się - dorabia. To powszechne np. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, gdzie po szkole do dorywczych zajęć wyrusza jedna trzecia uczniów. Polacy zaczynają pracować znacznie później niż ich rówieśnicy w Europie.

Raport o zatrudnieniu przygotowany w ub.r. przez Ministerstwo Pracy pokazał, że w Polsce zarabia tylko 35 proc. osób w wieku 20- 24 lat. Coraz dłużej się kształcimy i coraz dłużej sięgamy do kieszeni rodziców. Nie tylko dlatego, że chcemy przedłużyć sobie beztroską młodość, bardziej dlatego, że w Polsce rynek dorywczej pracy jest wciąż bardzo ubogi - wynika z raportu.

INTERIA.PL/Rzeczpospolita
Dowiedz się więcej na temat: młodzi Polacy | młode | młody | OECD | młoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »