Moc złotego neutralna

Analizy NBP pokazują, że kondycja przedsiębiorstw eksportujących i nieeksportujących jest podobna, z silnym złotym problem mają głównie mniejsze przedsiębiorstwa - uważa Piotr Wiesiołek, wiceprezes NBP. Dodał, że NBP nie myśli o interwencjach na rynku walutowym.

- Analizy NBP pokazuje, że kondycja przedsiębiorstw eksportujących i nieeksportujących jest podobna. Z silnym złotym problem mają głównie mniejsze przedsiębiorstwa. Powiedziałbym, im mniejsze przedsiębiorstwo, tym większy problem. (5 proc. firm eksportowych w Polsce odpowiada za 70 proc. eksportu.) - powiedział Wiesiołek na spotkaniu z przedsiębiorcami.

Dodał, że ankiety pokazują, że eksporterzy ciągle zarabiają na eksporcie, ponieważ wskazywany przez nich kurs złotego, przy jakim handel przestałby być opłacalny jest ciągle poniżej realnej wartości złotego.

Reklama

- Ankiety wśród przedsiębiorców pokazują, że 29 proc. przedsiębiorstw eksportujących do Unii Europejskiej, nie zarabia z powodu zbytniej aprecjacji złotego. Dla przedsiębiorstw eksportujących do USA ten współczynnik wynosi 56 proc. [...] Aprecjacja złotego nie jest problemem dla dużych firm, ale dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceprezes NBP.

Wiesiołek powiedział, że NBP nie myśli o interwencjach na rynku walutowym, gdyż są one kosztowne, a ich skutki krótkotrwałe.

- Nie myślimy o interwencjach na rynku walutowym, żeby osłabić złotego. Interwencje są krótkotrwałe i kosztowne. [...] Osobiście trudno mi przewidzieć, gdzie złoty skończy swoją drogę, ponieważ zbyt dużo czynników ma na to wpływ - uważa wiceprezes NBP.

Do ERM2 po wyklarowaniu się sytuacji w USA i w Azji

Polska powinna przystąpić do mechanizmu walutowego, kiedy będzie wiadomo, w którą stronę podążą USA i np. rynki azjatyckie; teraz trzeba czekać i obserwować - uważa Piotr Wiesiołek, wiceprezes NBP.

- Wejście do strefy euro pomogłoby rozprawić się z ryzykiem kursowym, [...] jednak ilość niepewności na rynkach globalnych jest duża i to nie jest najlepszy czas na wchodzenie do euro. Doświadczenie pokazuje, że waluta po wejściu do mechanizmu ERM2 jest często narażona na ataki inwestorów krótkoterminowych. Polska powinna przystąpić do mechanizmu walutowego, kiedy będzie wiadomo, w którą stronę podążą USA i np. rynki azjatyckie. W tej chwili powinniśmy czekać i obserwować - powiedział Wiesiołek na spotkaniu z przedsiębiorcami.

Jego zdaniem niepewność rozwoju sytuacji na rynkach bazowych, powoduje trudność przy podejmowaniu decyzji o stopach procentowych.

- Poziom niepewności co do rozwoju sytuacji na rynkach bazowych, powoduje, że trudno przewidzieć co się będzie działo. [...] Sygnały, które napływają do nas z USA i z zachodniej Europy są dwuznaczne. Nie wiemy, w którą stronę pójdę te gospodarki. [...] To powoduje pewną trudność dla Rady Polityki Pieniężnej przy podejmowaniu decyzji - powiedział.

Dodał, że wysoka inflacja może podnosić oczekiwania inflacyjne, co stwarza zagrożenie efektem drugiej rundy, co w tej chwili dzieje się w Polsce.

- To bardzo niepokojące, szczególnie, że w górę idą ceny paliwa i żywności - głównych składników koszyka konsumpcyjnego - dodał.

Jego zdaniem inflacja może nawet wyjść poza cel inflacyjny, ale wróci do celu w 2009 roku.

Narodowy Bank Polski przewiduje, że w 2008 i 2009 wzrost gospodarczy lekko wyhamuje, ale Polska - zdaniem Wiesiołka - nie powinna doświadczyć "żadnego dramatycznego spowolnienia". Wiesiołek podkreślił, że dobra jest również struktura wzrostu, za którym stoją głównie inwestycje, eksport i import. - Pomimo, że deficyt na rachunku obrotów bieżących w tej chwili wzrasta, to jednak ten wzrost jest bardzo umiarkowany i w tym względzie nie widzę zagrożenia - dodał. Na zakończonym w środę posiedzeniu RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kondycja | ANALIZY | Wiesiołek | przedsiębiorstwa | USA | ANALIZY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »